Wiadomości

Razem liczyli osoby bezdomne

Data publikacji 01.03.2024

W nocy z 28 na 29 lutego na terenie całej Polski pracownicy socjalni liczyli osoby bezdomne. Katowickich pracowników MOPS-u wspomogli policjanci i strażnicy miejscy. Wspólnie odwiedzili miejsca, gdzie bezdomni przebywają. W czasie akcji liczenia, katowiccy policjanci rozmawiali z osobami bezdomnymi, aby skorzystali ze schroniska lub ogrzewalni.

W czasie zimowych chłodów bezdomni szczególnie są narażeni nie tylko na niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu, ale też ucierpienie wskutek pożaru, gdyż często korzystają do ogrzewania swoich pomieszczeń z otwartego ognia. W nocy z 28 na 29 lutego pracownicy katowickiego MOPS-u zajmujący się problematyką bezdomności wspólnie z policjantami i strażnikami miejskimi liczyli osoby bezdomne. Swoje kroki skierowali do osób, które przebywają w prowizorycznych domach, altankach czy też szałasach znajdujących się w lasach i parkach. W czasie akcji mundurowi wspólnie z pracownikami socjalnymi namawiali i oferowali pomoc. Proponowane były miejsca w ogrzewali, schronisku dla bezdomnych, pomoc medyczną. Nikt tym razem nie chciał skorzystać z pomocy. Ogólnokrajowy dzień liczenia osób bezdomnych to był kolejny raz, kiedy mundurowi włączyli się w pomoc osobom bezdomnym. Przez całą zimę dzielnicowi, a także policjanci ogniw patrolowych monitorują miejsca w Katowicach, gdzie przebywają osoby bez stałego miejsca zamieszkania. Wielokrotnie słyszą odmowę skorzystania ze schroniska. Wiele z odwiedzonych osób twierdziło, że chwali sobie życie na własną rękę i niezależność. Nie przeszkadzają im niskie temperatury. Czasami przyznawali, że z powodu problemów alkoholowych nie chcą korzystać z pomocy instytucji, gdyż tam nie mogliby spożywać wódki. Nie mniej jednak policjanci, jak i też pracownicy socjali ponawiają próby niesienia pomocy. Jak podkreślają pracownicy katowickiego MOPS-u zajmujący się problematyką bezdomności - jest wiele osób, którym udało się skutecznie wyjść z bezdomności. Jest to jednak trudny i wieloletni proces. Niestety, wiele osób, które podjęły tę ciężką próbę, w połowie projektu rezygnuję i wraca do koczowniczego trybu życia.

W najbliższym czasie synoptycy zapowiadają kolejne spadki temperatur. Dlatego też ponownie prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na osoby zagrożone z powodu wychodzenia organizmu i zgłaszanie informacji o miejscach ich przebywania. Pamiętajmy, że wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach informuje, że na terenie Katowic funkcjonują następujące placówki działające w obszarze pomocy osobom bezdomnym:
Doraźnie dla mężczyzn:

  • Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 a;
  • Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 b;
  • Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Bracka 18.

Doraźnie dla kobiet:

  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ul. Orkana 7a.

Całodobowo dla mężczyzn po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Krakowska 138;
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Dębowa 23.

Całodobowo dla kobiet:

  • Schronisko dla Bezdomnych kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ul. Orkana 7a.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Powrót na górę strony