Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami!

Data publikacji 08.02.2019

Najstarsi mieszkańcy dzielnicy Panewniki i Ligota z Parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia najświętszej Marii Panny wspólnie z policjantami z katowickiej komendy naklejali na drzwi wejściowe swoich budynków plakaty ostrzegające seniorów przed oszustami. Z ostrzeżeniem chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców Katowic!

W ramach działań profilaktycznych katowiccy policjanci  nie tylko rozmawiają  z seniorami o bezpieczeństwie, ale też chcą ostrzec innych seniorów, wspólnie rozwieszają na drzwi wejściowe plakaty – naklejki z ostrzeżeniem i radami jak nie dać się oszukać .
Sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej wraz z dzielnicowymi z „trójki” - asp. Arkadiuszem Olejniczakiem i sierż. Partikiem Nowotarskim w auli św. Franciszka szkolili seniorów z Panewnik i Ligoty, jak nie dać się oszukać przez telefon i nie stracić swoich oszczędności życia. Policjanci omówili jak działają oszuści, którzy dzwoniąc na telefon stacjonarny podszywaj się pod krewnego lub policjanta wyłudzają pieniądze. Policjanci podkreślali, że rozmawiając przez telefon należy mieć zawsze ograniczone zaufanie i nie należy podawać komukolwiek informacji o sobie m.in. o ilości posiadanych oszczędności, miejscu ich posiadania, numerów PESEL, adresu zamieszkania, telefonu komórkowego, haseł do kont internetowych. Przez telefon nie widzimy z kim rozmawiamy. 

Policjanci apelowali do seniorów, że policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych akcjach, nie pytają o posiadane oszczędności, nie proszą o wypłacenie pieniędzy, które posiadają w domu, czy o wypłacenie pieniędzy z banku, nie proszą również o zaciągnięcie kredytu. Jeśli rozmówca chce pozyskać od nas takie informacje należy rozłączyć połączenie poprzez odłożenie słuchawki oraz niezwłocznie powiadomić o swoich podejrzeniach funkcjonariuszy z najbliższej jednostki policji. 
W drugiej części spotkania policjanci wraz z seniorami udali się w teren, aby wspólnie umieścić plakaty z ostrzeżeniem na drzwi wejściowe budynków mieszkalnych. W ten sposób chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców Katowic, aby razem powstrzymać falę przestępstw wobec seniorów.

Dziękuję za współpracę i poparcie naszej akcji Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” i Komunalnemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.