Wiadomości

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz "Ważne Miejsce" zapraszają na spotkanie z okazji Dnia Praw Człowieka

Data publikacji 09.12.2018

10 grudnia obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. W poniedziałek o godzinie 10:00 w kawiarni społecznej "Ważne Miejsce" przy ul. Mikołowskiej 44 rozpocznie się tzw. „żywa biblioteka”. Swoje opowieści osobiście przedstawią osoby niewidome. Będą to edukatorzy z "Ważnego Miejsca", którzy na co dzień oprowadzają odwiedzających po pomieszczeniach "Tajemnicy Ciemności" - miejsca, gdzie można przekonać się o niezwykłych możliwościach ludzkich zmysłów. W spotkaniu wezmą udział także inne osoby, które doświadczyły przykrych skutków dyskryminacji. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Edukatorzy Tajemnicy Ciemności to ludzie wykształceni, znający języki, podróżujący po świecie, aktywni zawodowo, spełniający również swoje pasje, nawet ekstremalne!
W dniu Praw Człowieka opowiedzą o tym, czym dla nich są prawa człowieka i z czym, każdego dnia muszą się mierzyć. Ich doświadczenia i opowieści bywają zabawne ( jak wtedy, gdy śmieją się z nachalnej pomocy, gdy wbrew ich woli są przeprowadzani przez jezdnię), ale i bardzo smutne. Na przykład dlaczego osoby nawet bardzo słabowidzące, bronią się przed używaniem białej laski? Odpowiedź powoduje gorzką refleksję, bowiem osoby niewidome, które korzystają z tej pomocy, wysyłają sygnał o swojej niepełnosprawności i tym samym częściej narażają się na sytuacje niebezpieczne. Stają się ofiarami przestępstw! Jak wspominają osoby niewidome, bywają sytuacje, że gdy z psem przewodnikiem czekają na autobus, widzący ich kierowca potrafi specjalnie nie zatrzymać się na przystanku...

W tym dniu chcemy rozmawiać również o tych mniejszych, wydawałoby się, problemach. Czy osobie niewidomej wypada powiedzieć „do widzenia”? Czy zawsze, widząc ją stojącą przed przejściem dla pieszych, należy zaoferować pomoc? A jeśli tak, to w jaki sposób tej pomocy udzielić?Często nawet nie zła wola, ale niewiedza powoduje, że osoby niepełnosprawne są pomijane, spychane na margines społeczeństwa.

Rozmowa będzie miała charakter otwarty. Pytania są mile widziane. Otwartość i szczerość projektu „żywej biblioteki” pozwala przełamać bariery, wstyd, obawę przed śmiesznością. W ten sposób, poznając rzeczywiste problemy, doświadczenia, oczekiwania osób niewidomych, możemy przyczynić się do budowania społeczeństwa, w którym wszyscy będą czuli się pełnoprawni, ważni, „na miejscu”.

Przedstawicieli służb mundurowych oraz dziennikarzy zapraszamy w poniedziałek od godziny 10:30 do 11:30 do  "Ważnego Miejsca", gdzie na uczestników spotkania czeka do odkrycia Tajemnica Ciemności - miejsce stanowiące wyjątkowe połączenie rozrywki i edukacji. Po pomieszczeniach, które do końca pozostaną niespodzianką, oprowadzą gości niewidomi oraz niedowidzący. To przeżycie pozwalające doświadczyć codzienności osób niewidomych w niezwykle osobisty sposób. 

Od 12:00 niewidomi edukatorzy zaproszą uczestników Dnia Praw Człowieka na krótką, ale naprawdę ważną wycieczkę. Bezpośrednio obok kamienicy, w której mieści się "Ważne Miejsce", znajduje się aż 5 przejść dla pieszych. Jedno bez sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, pozostałe - z sygnalizacją. Jednak tylko świetlną! Zachęcamy uczestników, by przeszli je wspólnie z osobami niewidomymi. Takie doświadczenie może uświadomić społeczeństwo i pomóc "otworzyć oczy" na problemy, które dla nas z pozoru błahe, dla innych mają ogromną wagę.

Wydarzenie z ramienia śląskiej koordynuje Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek. Kontakt tel. 32 200 1672.


Serdecznie zapraszamy przedstawicieli zainteresowanych redakcji wraz z reporterami i fotoreporterami.