Wiadomości

POLICJANTKA Z PRZEDSZKOLAKAMI W CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO

Data publikacji 09.04.2018

Sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik z katowickiej komendy, wraz ze starszakami z katowickiego przedszkola, w ramach programu „BEZPIECZNY MALUCH”, zwiedzała Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Przedszkolaki wraz z pracownikami CPR ćwiczyły wzywanie pomocy dzwoniąc na numer alarmowy 112. Odwagi dodawał dzieciom ich przyjaciel Sznupek – maskotka policyjna.

Przedszkolaki uczestniczące w programie „Bezpieczny Maluch”, aby dowiedzieć się jak działa numer alarmowy 112 odwiedziły siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w pięknym gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Na miejscu dzieci spotkały się z koordynatorem zmiany CPR Marcinem Dobrowolskim który w sali edukacyjnej, za pomocą prezentacji multimedialnej opowiedział dzieciom jak działa numer alarmowy 112. Na początku prowadzący przedstawił dzieciom nową maskotkę CPR – chłopca nazywającego się „Ratuś” z telefonem komórkowym, który dzięki uczestnikom od razu zaprzyjaźnił się ze Sznupkiem – maskotką policyjną. Okazało się, że katowicki CPR jest największym ośrodkiem, w którym pracuje, aż 119 operatorów obsługujących 36 stanowisk. Dzieci pochwaliły się prowadzącemu, że znają numery alarmowe 112, na policję 997, do straży pożarnej 998 oraz na pogotowie 999. Przedszkolaki wykazały się także wiedzą, kiedy należy zadzwonić na numer alarmowy 112 wymieniając m.in. pożar, osobę leżącą na chodniku, czy kradzież w sklepie. Prowadzący przekazał dzieciom, że w sytuacji nagłego zagrożenia życia, zdrowia oraz mienia należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Numer ten odbierają operatorzy CPR, którzy pracują w dzień i w nocy. Dzięki temu o każdej porze dnia możemy otrzymać pomoc. Ponadto dzieci dowiedział się co należy powiedzieć przez telefon dzwoniąc na numer alarmowy, aby skutecznie wezwać pomoc. Starszaki zostały pouczone, że nie wolno bez powodu i dla żartu dzwonić na numery alarmowe, aby nie blokować telefonu ratującego życie. Dodatkowo prowadzący przekazał uczestnikom ważną informację, że od połowy listopada 2017r. operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługują wszystkie połączenia telefoniczne kierowane na numer policyjny 997. Na zakończenie w myśl zasady „przez zabawę nauka” ochotnicy mieli okazję poćwiczyć wraz z prowadzącym wzywanie pomocy w różnych sytuacjach m.in. gdyby zobaczyli kolegę z krwawiącą raną, pożar kosza na śmieci, wypadek samochodowy, kobietę leżącą na ulicy czy kradzież w sklepie czekolady. Wszystkie dzieci spisały się na medal, a w nagrodę zostały obdarowane plecakami z odblaskiem, frisbee oraz odblaskami w kształcie misia - wszystkie rzeczy z napisem „Na ratunek 112”.

Program edukacyjno – profilaktyczny „Bezpieczny Maluch 2017/2018 ” jest dużym projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Uczestnikami VII edycji programu są starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 22, 49, 70 i 97 z dzielnicy Bogucice. Doboru przedszkoli do programu dokonał Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania  Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z agresywnymi psami, zachowania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia, a także w relacjach rówieśniczych.

Powyższe działania wpisują się w kampanie społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ładowanie odtwarzacza...