Wiadomości

PODSUMOWANIE EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

Data publikacji 20.11.2017

17 listopada odbyła się konferencja, pn. „Realizacja Europejskiej Polityki Transportowej – podsumowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2017 w Polsce” zorganizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Przedmiotowe wydarzenie było okazją do wręczenia podziękowań dla miast za okazane zainteresowanie inicjatywą. W imieniu Miasta Katowice podziękowania z rąk Wiceministra Kazimierza Smolińskiego odebrały funkcjonariuszki katowickiej Policji.

Sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik oraz sierż. Klaudia Jaskólska z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach uczestniczyły w konferencji stanowiącej podsumowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Policjantki w imieniu Miasta Katowice odebrały pamiątkowy dyplom za włożony wysiłek i zaangażowanie w organizację powyższego przedsięwzięcia.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się między 16, a 22 września 2017 r., corocznie od 2002 roku. Tegoroczne działania Miasta Katowice pozwoliły na otwarcie ścieżki rowerowej, która połączyła istniejącą trasę wzdłuż ulicy Chorzowskiej oraz Osiedla Witosa. Wprowadzono również kolejne strefy ograniczonej prędkości, np. na Osiedlu Tysiąclecia. Na ostatni dzień przypadł Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w trakcie którego właściciele samochodów uprawnieni byli do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

22 września 2017 r. to również dzień, w którym Komenda Miejska Policji w Katowicach zorganizowała działania na Rynku w Katowicach. Wraz ze strażnikami miejskimi, katowiccy policjanci stworzyli stoisko mundurowych i rozmawiali z mieszkańcami miasta o bezpieczeństwie rowerzystów, między innymi dzięki prezentacji mundurowych patroli rowerowych. Zwieńczeniem działań był „Night Biking Katowice”, który wyruszył z Placu Kwiatowego w Katowicach.

ETZT jest największym wydarzeniem poświęconym ekologicznemu transportowi miejskiemu. W trakcie finału przedstawiono wyniki raportu za rok 2017, w którym zaszczytne miejsce zajęło Miasto Katowice.