Piesi i kierowcy w oku kamery - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Piesi i kierowcy w oku kamery

Data publikacji 18.04.2017

Policjanci z katowickiej drogówki przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Akcja odbyła się w piątek w godzinach od 6.00 do 22.00. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. Podczas działań wykorzystywali również system monitoringu miasta Katowice.

W działaniach brało udział 56 policjantów. Do działań wykorzystano również monitoring miejski. Policjant z wydziału ruchu drogowego wnikliwie obserwował na monitorach zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych. Kiedy zauważył wykroczenie, natychmiast informował o tym mundurowych pełniących służbę na drodze, którzy podejmowali dalsze czynności wobec sprawców. 
W trakcie akcji stróże prawa odnotowali łącznie 274 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami silnikowymi, 6 przez rowerzystów oraz 150 wykroczenia popełnione przez pieszych. Podczas trwania działań policjanci łącznie nałożyli 358 mandatów karnych, skierowali 9 wniosków do sądu oraz pouczyli 63 osoby. Najczęściej popełniane wykroczenia  przez pieszych to przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, a przez kierujących pojazdami - nieprawidłowe pokonywanie  przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa pieszym na oznakowanym przejściu.
Policjanci z prewencji i ruchu drogowego wręczali  również pieszym opaski odblaskowe i uświadamiali im, jak ważne jest ich używanie na drodze po zmroku.

Ładowanie odtwarzacza...