II Święto Profilaktyki - Katowice 2016 - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

II Święto Profilaktyki - Katowice 2016

Data publikacji 16.06.2016

W sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się „II Święto Profilaktyki Katowice 2016”. To drugie tego typu obchody połączone z prezentacją przygotowanych przez młodzież projektów profilaktycznych. Impreza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z katowickich szkół. W ramach święta można było zobaczyć przygotowane przez młodych ludzi spektakle i filmy profilaktyczne.

We wtorek w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się „II Święto Profilaktyki Katowice 2016”. To drugie tego typu obchody połączone z prezentacją przygotowanych przez młodzież projektów profilaktycznych. Impreza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z katowickich szkół. W ramach święta można było zobaczyć przygotowane przez młodych ludzi spektakle i filmy profilaktyczne.

Rozmawialiśmy z młodzieżą na trudne tematy związane z uzależnieniami, przemocą, agresją, wykluczeniem, ale to sama młodzież wskazała nam, które z tych tematów są dla nich najistotniejsze, które stanowią największe zagrożenie we współczesnym świecie.

To nowa konwencja twórczej profilaktyki rówieśniczej przygotowana przez katowicką policję, gdzie młody człowiek rozmawia ze swoją koleżanką i kolegą o sprawach trudnych. Profilaktyki dobrych wiadomości, a nie protestów, zaproszeń a nie wykluczeń. Odpowiedzialności za siebie i innych.

Konwencja realizacji profilaktyki oznacza odchodzenie od dotychczasowych form takich jak pogadanki czy ulotki, na rzecz tworzonych przez samą młodzież źródeł oddziaływania przez sztukę: spektakli profilaktycznych, filmów, poezji, fotografii, tańca. Profilaktyka nie musi być nudna. Niech szkoły, ośrodki kultury i ulice Katowic zapełnią się młodymi ludźmi, którzy swoistym manifestem będą wyrażać swój sprzeciw przeciwko uzależnieniom, przemocy, agresji i obojętności na drugiego człowieka.

Projektowi towarzyszy propagowanie mody na życie bez uzależnień, dbałości o drugiego człowieka, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Każdy może tu znaleźć miejsce dla siebie, dla rozwijania swoich zainteresowań. Katowickie „Święto Profilaktyki” wpisuje się w ogólnopolski program „PaT – Profilatyka a Ty”. Wartością programu są młodzi ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

Podczas spotkania zaprezentowanio najlepsze spoty profilaktyczne wyłonione w ramach przeglądu konkursowego. Nagrodzono też po raz pierwszy,  statuetkami "Bezpiecznego Parasola" - autora logotypu profilaktyki rówieśniczej oraz autorkę plakatu promującego II katowickie święto profilaktyki.

 

Zobaczyliśmy:

 •  „Spisek” spektakl profilaktyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 8 w Katowicach,
 • "Antygona, czyli niełatwe wybory” spektakl profilaktyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 6 w Katowicach,
 • "Internet to nie wszystko" spektakl profilaktyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 11 w Katowicach

Po każdym przedstawieniu, uczniowie żywo dyskutowali o grze aktorskiej i pomysłach reżyserskich, a także o przesłaniu sztuki

Wspierali nas:

 • Wiceprezydent Katowic Pani Marzena Szuba
 • Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Polityki Edukacji Pani Grażyna Burek
 • Pełnomocnik Prezydenta ds. rozwiązywania problemów uzależnień Pan Maciej Maciejewski
 • Dyrektorka Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 5 w Katowicach Pani Agnieszka Moś ze swoim zespołem psychologów
 • Inspektorka Wydziału Zarządzania Kryzysowego Pani Joanna Pruchniewska
 • Dyrektor Pałacu Młodzieży Pan Jan Kulbicki
 • Młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach
 • mosquidron.pl
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...