Wiadomości

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń

Data publikacji 26.02.2016

W Domu Parafialnym przy kościele św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych, poświęcone katowickiej mapie bezpieczeństwa, będącej elementem krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, szkół, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, radni jednostek pomocniczych oraz mieszkańcy. Gospodarzem wydarzenia był Komendant III Komisariatu Policji w Katowicach kom. Grzegorz Kasprzyk.

Katowiccy policjanci kontynują pracę nad stworzeniem mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Ma ona obrazować mieszkańcom informacje dotyczące przestępczości i zagrożeń mających miejsce w ich najbliższym otoczeniu.

Spotkanie rozpoczął Komendant Komisariatu III Policji. Przywitał zaproszonych gości i podziękował im za przybycie. Następnie przedstawił sposób wykonania najważniejszych zadań i przedsięwzięć, mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w rejonie Komisariatu w roku 2015 oraz wyniki osiągnięte przez  stróżów prawa.

Po przedstawionej  prezentacji, Pan Komendant omówił i przedstawił główne założenia utworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa, jej idee oraz koncepcje. Podkreślił, że warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest skuteczna współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. W utworzeniu map zagrożeń znaczący wpływ ma także opinia lokalnej społeczności. Podkreślił, że Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem - zaplanowano szereg tego rodzaju spotkań nie tylko na terenie działania komisariatu. To właśnie opinie społeczne będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa. Bardzo ważnym elementem w tworzeniu tego istotnego społecznie narzędzia, jest dyskusja i płynące z niej wnioski, dlatego kolejnym etapem spotkania była otwarta dyskusja. Każdy z zaproszonych gości, miał możliwość przedstawić własne uwagi i spostrzeżenia. Wnioski z analizy uzyskanych informacji, posłużą policjantom  do opracowania map zagrożeń dla Katowic.

Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali o zakresie ostatecznego kształtu narzędzia informatycznego, źródłach i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania w zakresie lokalnego bezpieczeństwa, kanałach przekazywania informacji o zagrożeniach oraz formach obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa. Każdy z biorących udział w spotkaniu gości miał możliwość zaprezentowania własnych uwag i spostrzeżeń. 

Wikary Mirosław Konik z Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego odniósł się do sposobu umieszczania informacji na Mapie Zagrożeń zwracając uwagę na możliwość wykorzystania aplikacji mobilnych na telefony komórkowe. Każda osoba korzystająca z tego typu aplikacji ma możliwość umieszczania „na gorąco” informacji o zagrożeniach.

Pani Małgorzata Dudek z hufca ZHP w Katowicach zaproponowała umieszczenie Mapy Zagrożeń w internecie, jak również możliwości drukowania Mapy Zagrożeń w gazetkach parafialnych do czego zgodnie przychylili się przedstawiciele kościoła oraz Rady Jednostki Pomocniczej.

Pan Andrzej Najdrowski z Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 zaproponował również umieszczenie Mapy Zagrożeń w biuletynie Rady jednostki Pomocniczej.

Na zakończenie kom. Grzegorz Kasprzyk  podziękował wszystkim za przybycie i przekazane informacje, które posłużą opracowaniu map zagrożeń bezpieczeństwa dla Katowic.

  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
    Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
  • Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.05 MB)

Powrót na górę strony