Wiadomości

Kierowali pojazdami, pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień

Data publikacji 22.06.2015

Policjanci z katowickiej drogówki, zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy pomimo wydanych decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, prowadzili samochody. W myśl nowych przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Teraz o ich losie zadecyduje sąd.

Od 18 maja br. obowiązują nowe przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz kierowców poruszających się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Jednym z czynów, który został wprowadzony do Ustawy Kodeks Karny jest przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu  o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a KK:

 „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Policjanci z katowickiej drogówki  w ciągu minionego weekendu zatrzymali pięciu kierujących, którzy naruszyli powyższy przepis.

Do pierwszego zatrzymania doszło na ulicy Francuskiej, a do kolejnych na ulicy: Brynowskiej, Bocheńskiego, Oswobodzenia i Katowickiej. Wszyscy kierujący stracili uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych

Wszyscy zatrzymani kierowcy w myśl nowych przepisów popełnili przestępstwo. Każdy z nich miał świadomość, że została wydana wobec niego decyzja o cofnięciu uprawnień. Za ten czyn mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Od 18 maja w Katowicach, za przekroczenia prędkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, prawo jazdy straciło 41 kierujących.

Przypominamy, że jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest szalenie niebezpieczna. - To brawura. Wiele osób nie uświadamia sobie, że prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszego. Kiedy jedziemy w terenie zabudowanym ponad 100 km/h o błąd nie trudno, ten błąd może prowadzić do ludzkich tragedii.

Powrót na górę strony