Wiadomości

Alkohol nie dla nieletnich

Data publikacji 09.02.2015

Policjanci prowadzą postępowanie przeciwko ekspedientce jednego z katowickich sklepów, która sprzedała alkohol nieletniemu. Grozi jej teraz kara pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Właścicielowi sklepu natomiast utrata koncesji na sprzedaż wyrobów alkoholowych.

W minioną sobotę, podczas trwającej akcji "Bezpieczne ferie", policjantka z zespołu do spraw nieletnich i dzielnicowy z katowickiej „jedynki” zauważyli nastolatka wychodzącego z jednego ze sklepów przy ul Jagiellońskiej. Chłopak, nie wyglądający na osobę pełnoletnią, niósł w ręku kilka piw. Jak się okazało, nie miał on jeszcze 18 lat. Potwierdził, że piwo chwilę wcześniej kupił w tym sklepie. Ekspedientka została zatrzymana. Za sprzedaż alkoholu osobie nieletniej może grozić jej kara więzienia oraz wysoka grzywna, a właścicielowi sklepu utrata koncesji na sprzedaż wyrobów alkoholowych.

Nie był to odosobniony przypadek nieprzestrzegania przepisów wynikających z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W minionym miesiącu do podobnego zdarzenia doszło w innym sklepie w centrum miasta, gdzie nieletni, po wypiciu alkoholu uprzednio sprzedanego mu przez nieodpowiedzialnego sprzedawcę, padł ofiarą przestępstwa.

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa zakazują sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Popełniającemu je sprzedawcy, a także właścicielowi sklepu, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych – nawet wówczas, gdy są własnością kogoś innego, np. hurtowni lub producenta - a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.

Jednocześnie „Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” daje sprzedawcom narzędzia skutecznej kontroli prób zakupu alkoholu przez niepełnoletnich. Jej art. 15 ust. 2 stwierdza jednoznacznie: w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś sprzedawcą, zawsze proś o dowód osobę o młodym wyglądzie. Jeżeli jesteś świadkiem sprzedaży alkoholu małoletniemu – reaguj! Jeżeli jesteś rodzicem – rozmawiaj ze swoim dzieckiem o szkodliwych skutkach wczesnej inicjacji alkoholowej.

 

 

Powrót na górę strony