Wiadomości

Prezydent nagrodził policjantów

Data publikacji 17.05.2014

W celu poprawy efektów wykrywczych w przestępczości kryminalnej i stałego monitorowania jej poziomu, zwłaszcza w podstawowych kategoriach w Komenedzie Miejskiej Policji w Katowicach realizowany jest program monitorowania przestępczości kryminalnej. Program od samego początku spotkał się z uznaniem Prezydenta Miasta Katowic Piotra Uszoka, który doceniając nasze starania w zwlaczaniu przestępczości przyznaje nagrody dla policjantów wyróżniających się w jego realizacji.

Nagrodzeni zostali m. in. policjanci, którzy , którzy dzięki  pracy operacyjnej i śledczej doprowadzali do zatrzymywania sprawców rozbojów i kradzieży samochodów, a także ci, którzy zatrzymywali sprawców włamań i kradzieży. Nagrodzeni na co dzień pełnią służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach oraz komisariatach. Zajmują się prewencją, są dzielnicowymi, prowadzą śledztwa i dochodzenia oraz zajmują się pracą operacyjną.
W ramach programu, w cyklach dwutygodniowych badany jest poziom wykrycia przestępstw, a w szczegółności: kradzieże z włamaniem, rozboje, bójka i pobicie, kradzieże cudzej rzeczy. Stałemu monitorowaniu podlega:ilość przestępstw zaistniałych na terenie działania podległych KMP w Katowicach komisariatach. Takie działanie pozwalają  na szybkie ujawnienie niekorzystnych trendów (np. niepokojący wzrost ilości przestępstw zaistniałych na obszarze działania danego komisariatu). Program jest  narzędziem pomocniczym zmierzającym do właściwego ukierunkowania pracy w celu osiągnięcia lepszych efektów wykrywczych.

W pierwszym kwartale przeprowadzono 6 posiedzeń zespołu monitorującego. Analizując dane zgromadzone w trakcie realizacji programu widać, że okres pierwszego kwartału, to okres utrzymującego się spadku przestępczości.
W styczniu, lutym i marcu 2014 r.  w Komendzie Miejskiej Policji  w Katowicach oraz jednostkach podległych, w sprawach kryminalnych podlegających monitorowaniu wszczęto 1964 tj o 376 mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Zwalczanie przestępczości rozbójniczej (rozboje, kradzieże rozbójnicze, wymuszenia rozbójnicze) również osiągnęło  oczekiwany poziom. Zanotowaliśmy ponad 27%-wy spadek w tej kategorii przestępstw, a wykrycie wyniosło prawie 62% . O181 spadła ilość kradzieży i o 87 ilość kradzieży z włamaniem przy jednoczesnym wzroście wykrycia, które odpowiednio wyniosło 27,4% tj o 0,5% więcej i 29,4% tj o prawie 10% więcej niż w pierwszym kwarttale 2013 roku.
W kategorii bójka pobicie wszczęto 21 postępowań tj. o 5 mniej, przy poziomie wykrycia sprawców, który wzrósł o 16,5 punktów procentowych ( z 63,5 do 80%). O 15 spadła ilość uszkodzeń ciała i o 64 ilość zniszczenia mienia.
W ocenianym kwartale nieznacznie wzrosła liczba skardzionych samochodów z 93 do 104. Nie jest to zjawisko niepokojące biorąc pod uwagę wzrost poziomu wykrycia w tej kategorii o ponad 24 punkty procentowe ( z 38,2 do 62,3%).
W łącznym podsumowaniu osiągniętych wyników nastąpił wyraźny spadek ilości przestępstw, a zwiększony poziom wykrycia upoważnia do przynania wysokiej oceny efektywności katowickiej policji. Nie można tu zbagatelizować wpływu szeroko pojętej profilaktyki (np. zaangażowanie katowickich policjantów w kampanie społeczne, współpracę z oświatą, pomocą społeczną i realizacje programów profilaktycznych. Jest to również wynik dokładniejszej analizy miejsc szczególnie zagrożonych w naszym mieście oraz kierowania tam przez komendantów większej liczby policyjnych patroli.

Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Krzysztof Jarosz pogratulował trzem policjantom zdobytych szlifów oficerskich podkreślając, że to jeden z najważniejszych dni w życiu zawodowym policjanta. Oficerskie gwiazdki zobowiązują do wzorowej służby i dawania przykładu nienagannego, współczesnego patriotyzmu. W jego imieniu listy gratulacyjne wręczył funkcjonariuszom Komendant Miejski Policji w Katowicach młodszy inspektor Paweł Szeląg.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.13 MB)

Powrót na górę strony