Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie 2017

Edukacja młodych kierowców

Symulatory jazdy w trudnych warunkach, pokazy ratownictwa medycznego, połączone z kursem pierwszej pomocy, projekcja filmowa z wykorzystaniem nagrań kierowców bolidów Formuły 3, czy debata na temat bezpieczeństwa drogowego. Wszystko po to, by podnieść świadomość młodych kierowców na drodze. Ruszyła „Akademia Młodego Kierowcy” w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Artur Janosz – kierowca wyścigowy serii GP 3, pochodzący z Jankowic koło Pszczyny, podczas projekcji filmowej, z kokpitu swojego bolidu tłumaczył, że jako zawodowiec w warunkach wyścigowych jest w stanie przewidzieć ruch kierowcy jadącego przed nim i odpowiednio zareagować.

– Na drogach publicznych jest zupełnie inaczej. Złe warunki, gorsza nawierzchnia, błąd innego kierowcy – to wszystko sprawia, że o wypadek bardzo łatwo – wyjaśniał gość specjalny Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

W ramach „Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” organizowanego przez WSB, studenci, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele, wzięli udział w warsztatach i szkoleniach. O prawnej odpowiedzialności młodych kierowców opowiadał adwokat Maciej Pandzich. Warsztaty „Myśl. Bądź trzeźwy. Żyj!” poprowadził dr Radosław Molenda, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a pokazy pierwszej pomocy przeprowadzili eksperci z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Uczestnicy „Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” mogli także skorzystać z tzw. alkogogli, symulatora jazdy na motocyklu w warunkach szczególnych oraz urządzeń badających czas reakcji.

Projekt „Akademia Młodego Kierowcy”, organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, ma zwrócić szczególną uwagę młodych kierowców na sprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inauguracja tego projektu, mającego na celu zapobieganie powstawaniu zdarzeń drogowych z udziałem młodych kierowców, miała miejsce podczas Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na dąbrowskiej uczelni. Inicjatywa jest częścią kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”, która ma na celu promocję bezpiecznego i rozsądnego poruszania się po drogach.