"Przełącz się i bądź widoczny" - Rok Pieszego 2016 - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Rok Pieszego 2016

"Przełącz się i bądź widoczny"

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach prowadzili akcję profilaktyczno – informacyjną dla kierowców. Przebiegała ona pod hasłem „Przełącz się i bądź widoczny”. Kierowcom przypomniano, kiedy dozwolone jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej, a kiedy wymogiem jest używanie świateł mijania podczas jazdy.

Akcja skierowana była do kierowców samochodów, którzy nie korzystają z właściwego oświetlenia lub ich oświetlenie nie jest sprawne. Kierowcom przypomniano, kiedy dozwolone jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej, a kiedy wymogiem jest używanie świateł mijania podczas jazdy. Kierowcy dzięki przeprowadzonej akcji przypomnieli sobie, że ciąży na nich obowiązek włączenia świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej chociażby przez mgłę czy opady atmosferyczne oraz podczas jazdy w tunelu.

W ramach akcji „ZNICZ 2016” oraz „Zrób darmowy przegląd zimowy” policjanci zwracali również uwagę na konieczność dbania o stan techniczny i prawidłowość działania wszystkich świateł zewnętrznych pojazdów, którymi kierują.

Podczas kontroli drogowej kierowcy otrzymali od mundurowych małe świeczki z przesłaniem „..każdy kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na światło, które nawet z tak małej świeczki, potrafi oświetlić znacznie więcej, niż jego brak”. Wszyscy jednogłośnie uznali, że ten drobny podarunek i taka forma przekazu pozostanie w ich pamięci na długi czas. Kierowcy, którzy mięli okazję porozmawiać z policjantami na temat oświetlenia swojego pojazdu uznali, że dzięki tej akcji znacznie lepiej rozumieją wpływ sprawnych i właściwych świateł na bezpieczeństwo na drodze.

Podczas prowadzonej akcji zwracano uwagę nie tylko na samochody poruszające się po katowickich drogach, ale także na kierujących jednośladami, przypominając im tym samym, jakie obowiązki ciążą na nich w trakcie jazdy. Krótka zaduma nad światełkiem lampki przypomniała im także o wszystkich ofiarach, które poniosły śmierć na drogach w związku z ich niedostateczną widocznością.