Rok Pieszego 2016

Rozdawali odblaski i sprawdzali stan techniczny pojazdów

Przez ostatnie kilka dni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, wspólnie ze stacją kontroli pojazdów prowadzili akcję „Zrób darmowy przegląd zimowy”. Około 150 kierowców skorzystało w Katowicach z darmowego przeglądu. Przy tej okazji policjanci oraz diagności wręczali kierowcom opaski odblaskowe z prośbą, by w przypadku spotkania na drodze w porze nocnej pieszego nieposiadającego takiego elementu, kierowca zatrzymał się i wręczył mu odblask.

Akcja „Zrób darmowy przegląd zimowy” rozpoczęła się 26 października a zakończyła 4 listopada br. Celem działań było sprawdzenie przed okresem zimowym stanu technicznego pojazdów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na oświetlenie, ogumienie, sprawność układu kierowniczego i hamulcowego.

Każdy kierowca, który w godzinach od 11.00 do 13.00 pojawił się na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Automobilklubu Śląskiego w Katowicach przy ulicy Pszczyńskiej 13 mógł bezpłatnie sprawdzić przed okresem zimowym stan techniczny swojego pojazdu.

Kierowcy, którzy sprawdzali stan techniczny otrzymali również od policjantów oraz diagnostów odblaski z prośbą, by w przypadku spotkania na drodze w porze nocnej pieszego nieposiadającego takiego elementu, kierowca zatrzymał się i wręczył mu opaskę odblaskową.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest bardzo zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Pamiętajmy: jeden mały element odblaskowy przyczepiony do ubrania może uratować życie...

  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski
  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski
  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski
  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski
  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski
  • sprawdzali stan techniczny i rozdawali odblaski