" W tempie 30 bardziej bezpieczni" - Bezpieczeństwo pieszych 2017 - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Bezpieczeństwo pieszych 2017

" W tempie 30 bardziej bezpieczni"

Pod takim hasłem policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przeprowadzili dzisiejsze działania profilaktyczno-informacyjne w strefie TEMPO 30. Policjanci przeprowadzali kontrole prędkości na odcinku ulicy Wita Stwosza w Katowicach, przypominając kierującym o obowiązku ograniczenie prędkości do 30 km/h, a do bezpieczniejszej jazdy i zdjęcia nogi z gazu namawiał kierowca rajdowy – Jakub Lesiak oraz pilot rajdowy Paweł Pachroń. W działaniach wziął także udział Sznupek, który rozdawał elementy odblaskowe i częstował wszystkich słodkimi upominkami.

Dzisiejsze działania policjantów w strefie „Tempo 30”, to przede wszystkim akcja profilaktyczno-edukacyjna. Po raz kolejny staramy się przypominać kierującym o obowiązującej w strefie dopuszczalnej prędkości do 30 km/h. Zmniejszenie prędkości ma wymierny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że strefa TEMPO 30, czyli strefa uspokojonego ruchu, zaczęła obowiązywać w Katowicach od 17 sierpnia 2015 roku. Od czasu jej utworzenia odnotowano spadek wypadków z ogólnej liczby 22 w 2014 roku do 13 w roku 2016, a wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów z 19 w roku 2014 do 8 w 2016 roku. 

W namawianiu kierujących do wolniejszej jazdy pomagał policjantom mistrz śląska w rajdach samochodowych z 2015 roku – Jakub Lesiak oraz  mistrz śląska w rajdach samochodowych z 2013 roku, pilot rajdowy  - Paweł Pachroń. Akcji towarzyszył Sznupek, który częstował kierujących słodyczami, a pieszym i rowerzystom wręczał odblaski, namawiając do ich noszenia na co dzień.

"Strefa TEMPO 30" poprawia komfort życia mieszkańców i czyni miasto przyjaznym dla ludzi. Strefa uspokojonego ruchu oznacza:

  • większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w związku z obniżeniem maksymalnej prędkości na drogach w ścisłej zabudowie miejskiej;
  • poprawę płynności ruchu samochodów, rowerzystów i pieszych;
  • zmniejszenie stężenia spalin w centrum miasta i redukcję zużycia paliwa przez samochody;
  • obniżenie poziomu hałasu; 
  • przywrócenie mieszkańcom centrum miasta dzięki ułatwieniu poruszania się po nim niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Władze miasta planują rozszerzenie strefy Tempo 30 o kolejne ulice. Szczegółowe informacje na temat rozwoju obszaru uspokojonego ruchu przedstawił Prezydent Katowic Marcin Krupa, podczas zorganizowanego na ul. Wita Stwosza briefingu. W konferencji prasowej wziął udział Komendant Miejski Policji w Katowicach, który przedstawił informacje na temat stanu bezpieczeństwa w strefie TEMPO 30 oraz podsumował dotychczasowe działania podejmowane przez katowickich policjantów w tym rejonie.

Ładowanie odtwarzacza...