Policyjna akcja "Parkowanie" - Akcje katowickiej drogówki 2017 - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Akcje katowickiej drogówki 2017

Policyjna akcja "Parkowanie"

Początek szkoły to okres wzmożonych działań policjantów w pobliżu placówek oświatowych. Tegoroczna troska o najmłodszych mieszkańców naszego miasta została rozbudowana o akcję niewłaściwego parkowania w okolicach szkół oraz centrum naszego miasta. Katowiccy policjanci szczególną uwagę zwracali na pozostawianie pojazdów na drogach rowerowych, chodnikach, przejściach dla pieszych, przystankach oraz skrzyżowaniach. Nie obyło się bez wezwań do stawiennictwa a finalnie mandatów.

Katowiccy policjanci dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz reagując na zgłoszenia mieszkańców przeprowadzili akcje mającą na celu eliminowanie nieprawidłowego parkowania. Pozostawianie pojazdów na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, przystankach, chodnikach czy drogach rowerowych znacznie wpływa na bezpieczeństwo pieszych czy rowerzystów. Wychodzenie na drogę z zaparkowanego samochodu, bądź manewr omijania na drodze rowerowej stwarzają zagrożenie na drodze i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa wśród innych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa dokumentowali wykroczenia oraz wzywali do stawiennictwa właścicieli pojazdów.

Działania KMP Katowice w zakresie uporządkowania parkowania w mieście bardzo mnie ucieszyła – tak skomentował naszą akcję Tomasz Pelc ze Stowarzyszenia Rowerowe Katowice - jako kierowca, rowerzysta i pieszy codziennie widzę wiele źle zaparkowanych pojazdów. Rozumiem kłopoty ze znalezieniem miejsc parkingowych, pośpiech czy nawet lenistwo, ale jeśli to naraża bezpieczeństwo innych użytkowników dróg to takie działania Policji są w pełni uzasadnione. Policja zdecydowała się na prowadzenie akcji w pobliżu szkół właśnie teraz, w okresie gdy rozpoczyna się rok szkolny. Jeśli wyobrazimy sobie dzieci wchodzące na jezdnię, czy przejście dla pieszych zza zaparkowanych źle samochodów pod jadące pojazdy to łatwo się domyślić do jakiej tragedii może dojść. Uważam więc, że w takich miejscach odholowywanie pojazdów zamiast zakładania blokad czy „tylko” nakładania mandatów jest w pełni uzasadnione.

Wiążemy nadzieję, że działania katowickich policjantów wpłyną na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego a negatywne przyzwyczajenia kierowców z czasem znikną.