"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Katowiccy policjanci podczas wakacji szkolą seniorów z bezpieczeństwa. Kolejne spotkanie zorganizowane przez Prezydenta Miasta Katowic dla najstarszych mieszkańców dzielnicy Ligota odbyło się w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Hetmańskiej. W miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku seniorzy mogli porozmawiać o obecnych zagrożeniach z policjantami, strażnikami miejskimi, strażakiem oraz pracownikami pomocy społecznej. Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz dzielnicowi asp. Artur Terbert oraz st. sierż. Mateusz Chlebek z „trzeciego” komisariatu rozmawiali z seniorami o zagrożeniach na jakie najczęściej są narażeni.
Policjanci m.in. ostrzegali seniorów przed oszustami wyłudzającymi pieniądze przez telefon. Omówili jak działają sprawcy oszustw metodą na „wnuczka” i „policjanta”, złodzieje torebek, portfeli czy biżuterii oraz oszuści podający się za pracowników różnych firm. Apelowali do seniorów o ograniczone zaufanie do osób, których nie znamy lub z którymi rozmawiamy przez telefon. Każdą decyzję o przekazaniu swoich pieniędzy seniorzy powinni konsultować z najbliższymi czy osobami zaufanymi. Natomiast o każdej próbie oszustwa senior niezwłocznie powinien powiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. 
Następnie seniorzy wysłuchali przedstawiciela straży pożarnej Mateusza Pyrzanowskiego, który w przystępny sposób przedstawił seniorom w jaki sposób uniknąć zatrucia tlenkiem węgla oraz powstania pożarów. Dalej przedstawiciel straży miejskiej Klaudia Szczygieł przedstawiła, jak należy postępować aby powietrze w naszym mieście było czyste. Omówiła m.in. co to jest alarm smogowy, w jaki sposób należy segregować śmieci, dlaczego nie powinno się spalać odpadów do ogrzania mieszkań oraz jakie kary grożą za ich spalanie. Dyrektor Terenowego Punktu Pomocy Społecznej nr 7 w Katowicach Dorota Brzegowska opowiedziała seniorom o ofercie pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Wymieniła m.in. jak załatwić dodatek mieszkaniowy, energetyczny, zasiłek pielęgnacyjny, czy uczestnictwo w zajęciach Dziennego Domu Pomocy Społecznej.
Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, które odbywają się w różnych dzielnicach Katowic. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2018 r. o godz. 16:00 – 18:00 w Ośrodku Sportowym „Podlesianka” MOSiR ul. Sołtysia 25 w Katowicach.

Informację o dalszych spotkaniach znajdziesz poniżej:

http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/231422,Bezpieczenstwo-dla-Seniora-Zapraszamy-na-spotkania-z-policjantami.html