"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Policjantka z 6-latkami w sądzie rejonowym

Dzieci z katowickiego przedszkola nr 22 w ramach programu „Bezpieczny Maluch” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z policjantką miały niepowtarzalną okazję zwiedzić gmach Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach. Przedszkolaki od sędziego i kuratora dowiedziały się, jak należy postępować, aby być bezpiecznym wśród rówieśników. Podczas wycieczki milusińskim towarzyszył Sznupek – przyjaciel dzieci.

Czwarte spotkanie w ramach VII edycji programu profilaktyczno – edukacyjnego „Bezpieczny Maluch 2017/2018r. odbyło się w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach przy ul. Warszawskiej. Uczestnicy spotkania poznali kuratora zawodowego - Annę Miklis, która odkryła przed nimi tajemnice gmachu sądu. Przedszkolaki zwiedziły salę konferencyjną, czytelnię akt, szatnię adwokacką oraz salę rozpraw. Zobaczyły jak wygląda przyjazny pokój do przesłuchań dzieci nazywany „niebieskim pokojem”. Ogromną radość sprawiło dzieciom przymierzenie togi adwokackiej oraz uderzenie sędziowskim, aby uciszyć swoich kolegów na sali sądowej. Dzieci w togę adwokacką ubrały również Sznupka. Ponadto przedszkolaki poznały policjantów z Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy umożliwili dzieciom zwiedzenie swojego radiowozu na sygnałach oraz wejście do specjalnie wydzielonego miejsca dla osób zatrzymanych. Ponadto policjanci pokazali starszakom izbę dla osób zatrzymanych, w którym zobaczyły okratowane okna i drzwi. Pani kurator wyjaśniła dzieciom czym jest prawo porównując do „kodeksu przedszkolaka” podkreślając, że „prawo nas chroni i daje bezpieczeństwo”. Starszaki dowiedziały się, że krzywdzenie innych, zabieranie komuś rzeczy czy niszczenie przedmiotów to łamanie prawa i za takie zachowania grożą przykre konsekwencją. Natomiast sędzia na rozprawie sądowej decyduje czy prawo zostało złamane i kto na jaką karę zasługuje. Ponadto dzieci usłyszały kim jest świadek oraz jaką istotną pełni rolę. Na sali rozpraw czekała na dzieci niespodzianka.... spotkanie z sędzią Karoliną Bąk – Lasota, która pokazała im swoją togę oraz łańcuch sędziowski. Ochotnicy z przypiętymi kolorowymi „żabotami” na sali rozpraw zajęli miejsca prokuratora, adwokata oraz sędziego poznając w ten sposób kto pracuje w sądzie i jaką pełni rolę. Starszaki na pamiątkę od kuratora otrzymały kolorowe „żaboty”, aby w przedszkolu mogły rozwiązywać własne konflikty wcielając się w obrońcę, oskarżyciela i sędziego. Podczas całej wycieczki dzieciom towarzyszyła pacynka Sznupka, która dodawała dzieciom otuchy i odwagi w odkrywaniu dla nich nowego miejsca sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Na zakończenie policjantka wszystkim uczestnikom przybiła na rękę pieczątkę z wizerunkiem Sznupka.

Powyższe działania wpisują się w kampanię społeczną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Ładowanie odtwarzacza...