"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Świadomy senior to bezpieczny senior

Członkowie Klubu Seniora działającego przy parafii katedralnej pw. Chrystusa Króla zaprosili katowickich policjantów, aby wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie. Policjantka koordynująca program „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z dzielnicowymi chętnie przybliżyła seniorom jakie na nich czyhają zagrożenia oraz jak się przed nimi ustrzec. Wszyscy seniorzy zostali obdarowani torbami z odblaskiem, które mają za zadanie zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze.

Podczas spotkania policjanci udzielali konkretnych rad seniorom, co mają zrobić, aby byli bezpieczni w domu, poruszając się ulicami miasta, korzystając z komunikacji miejskiej, robiąc zakupy czy rozmawiając przez telefon. Przypomnieli senioriom jak uniknąć utraty cennych przedmiotów oraz pieniędzy. Dzielnicowi z katowickiej „jednynki” mł. asp. Marek Skoczylas, st. sierż. Adam Nolda i sierż. Janusz Jesipowicz przytaczając różne zdarzenia z ich rejonów z udziałem seniorów, wskazali uczestnikom m.in. jak działa sprawca kradzieży, czy oszustwa metodą „na wnuczka” i  „na policjanta”. Ponadto, w przystępny sposób przybliżyli seniorom działanie policyjnych aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze otrzymali ekologiczne torby z odblaskiem oraz nazwą programu „Bezpieczna Przystań”. 

Seniorze uważaj!
 
Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać? Zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.

Komenda Miejska Policji w Katowicach realizuje nową edycję programu profilaktyczno-edukacyjnego „Bezpieczna Przystań 2017/2018”. W formie „Akademii Bezpiecznego Seniora” obywa się cykl 5 spotkań grupy seniorów z partnerami programu, obejmujący szeroki zakres bezpieczeństwa, tj. z: policjantem (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa), strażakiem (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla), pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne), przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse) oraz pracownikiem Centrum Powiadomienia Ratunkowego (telefon ratujący życie, ratownictwo medyczne).


Zapraszamy na kolejne spotkania do Klubu Seniora przy Parafii pw. Chrystusa Króla ul. Plebiscytowa 39 (wejście z tyłu kościoła, piętro I sala I).

W dniu 20 lutego 2018 r. (wtorek) odbędą się dwa spotkania:
1) w godz. 10:00 – 11:00 z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego
2) w godz. 11:00 – 12:00 ze strażakiem

W dniu 06 marca 2018r. (wtorek):
1) w godz.  10:00 – 11:00 z przedstawicielem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
2) w godz. 12:00 – 13:00 z przedstawicielem Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Wstęp wolny!

Ładowanie odtwarzacza...