"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Policyjna akcja integrująca młodzież z seniorami

Katowiccy policjanci z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowali nietypowe działania profilaktyczne integrujące młodzież z seniorami. Zaprosili seniorów do Zespołu Szkół Poligraficzno – Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach, aby wspólnie z jego uczniami porozmawiać o bezpieczeństwie. Efektem spotkania było wspólne opracowanie projektów graficznych zawierających zbiór zasad bezpieczeństwa dla seniorów. Na koniec uczestnicy spotkania zostali wyposażeni w odblaski.

Policjanci zorganizowali w Zespole Szkół Poligraficzno - Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach spotkanie seniorów i młodzieży.  Do akcji profilaktycznej zaprosili seniorów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła nr 12 w Katowicach – Piotrowicach. Uczniowie w sali komputerowej stworzyli miłą atmosferę częstując seniorów kawą i pysznym ciastem. Na początku sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik -koordynator programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z mł. asp. Andrzejem Wyskockim - dzielnicowym z „czwórki” omówili zagrożenia na jakie narażeni są seniorzy przebywając w domu, poruszając się ulicami miasta, komunikacją miejską, robiąc zakupy oraz rozmawiając przez telefon. Omówili jak działają sprawcy metody „na wnuczka” i „na policjanta” oraz wskazali seniorom w jaki sposób mają dbać o swoje bezpeczeństwo, aby nie utracić oszczędności swojego życia. Ponadto dzielnicowy pokazał jak działa i do czego służy policyjna aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz "Moja Komenda".

W imieniu młodzieży wystąpiła Magdalena Gąsior - uczennica klasy II, która opierając się na własnej obserwacji oraz przeprowadzonych wywiadach z młodzieżą, zobrazowała m.in. jak młodzież spostrzega starość, relacje seniorów z młodym pokoleniem oraz ich różnice. Uczennica dostrzegła, że wielu serniorów jest samodzielnych natomiast z powodu braku czasu młodych ludzi rzadko odbywają się spotkania międzypokoleniowe. Podkreśliła, że była świadkiem wielu sytuacji pozytywnych, kiedy młodzież okazywała seniorom szacunek np. w komunikacji miejskiej ustępując miejsca seniorowi, pomagając w noszeniu zakupów czy ustępując miejsca w kolejce. Zaakcentowała, że młody człowiek od seniora, który posiada wiedzę i bogate doświadczenie życiowe, może się wiele nauczyć np. rozróżniania co jest dobre, a co złe. Natomiast senior może nauczyć się od młodszych korzystania z nowinek technicznych. Korzyścią dla obu stron jest wzajemne porozumiewanie się.
Seniorzy natomiast podkreślili potrzebę rozmowy z młodzieżą, nawet jeśli są samodzielni. Potrzebują od młodych więcej cierpliwości oraz przypominania o różnych sprawach, w tym dbania o ich bezpieczeństwo. Organizacja tego spotkania pokazała im, że młodzież jest wspaniała i nie jest im obojętne bezpieczeństwo swoich dziadków.
Na zakończenie uczniowie wraz z seniorami usiedli przy komputerach oraz wspólnie opracowywali projekty graficzne zakładek do książek dla seniorów, które będą zawierać najważniejsze zasady bezpieczeństwa. 
Podczas drugiego spotkania, Jury wybierze najciekawsze projekty, które zaprezentujemy na naszej stronie internetowej.

Mamy nadzieję, że nasze działania pokazały młodzieży, że seniorzy w celu uniknięcia różnych zagrożeń wymagają regularnej troski, zainteresowania oraz poświęcenia im swojego czasu. Spotkanie pokazało, że integracja pokoleniowa jest wartościowa dla obu stron.

Na zakończenie policjanci wszystkich uczestników wydarzenia wyposażyli w odblaski zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym a seniorzy dodatkowo otrzymali torby z odblaskiem.

W spotkaniu uczestniczyła również redaktor Radia Katowice, której seniorzy i uczniowie opowiedzieli czego nauczyli się podczas spotkania.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w działania profilaktyczne oraz pomoc w organizacji powyższego wydarzenia dyrektorowi Zespołu Szkół Poligraficzno – Mechanicznych - Ryszardowi Jaworskiemu, pedagogowi szkoły – Ewie Gwóźdź oraz nauczycielowi – Annie Jareckiej.

Powyższe działania wpisują się do programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Ładowanie odtwarzacza...