"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Spektakl – nową formą edukacji bezpieczeństwa seniorów

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach odbyła się premiera nowatorskiego projektu skierowanego do seniorów - spektaklu profilaktycznego pt. „Hermenegilda KO” . Pomysł na nową formę edukacji bezpieczeństwa seniorów został zainicjowany przez policjantów katowickiej komendy. W nowatorski sposób uczyliśmy seniorów: Jak nie dać się oszukać!

Spektakl teatralny w nowatorski sposób podejmuje temat bezpieczeństwa seniorów. Przedstawia zagrożenia i problemy na jakie narażeni są dziś seniorzy. Spektakl profilaktyczny zarazem uzmysławia seniorom działanie oszustów, którzy chcą wyłudzić od nich pieniądze, a także edukuje ich w zakresie bezpiecznych zachowań. Celem spektaklu profilaktycznego jest wyrobienie w seniorach większej uważności i czujności w życiu codziennym oraz utwierdzenie ich w przekonaniu, że potrafią się odpowiedzialnie zachować w sytuacji zagrożenia. 

Podczas premiery spektaklu profilaktycznego Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach reprezentował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Katowicach kom. Marcin Budzich oraz sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik – koordynator programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.   Ponadto swoją obecnością zaszczycili: Ewa Dopierała - Prezes Stowarzyszenia FAMI.LOCK „Teatr Bez Sceny”, Andrzej Dopierała - reżyser i aktor spektaklu profilaktycznego, Inka Dowlasz - krakowska reżyser i autorka scenariusza spektaklu profilaktycznego, Lidia Gałęziowska - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury "Koszutka", Andrzej Mazur - Członek Rady Seniorów Urzędu Miasta Katowice, Halina Adamczyk – wolontariusz Stowarzyszenia FAMI.LOCK oraz partnerzy programu "Bezpieczna Przystań"  Andrzej Górak - Główny Specjalista Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach i Marcin Dobrowolski przedstawiciel Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Na scenie wystąpili wspaniali aktorzy: Bogumiła Murzyńska, Alina Chechelska, Bartłomiej Błaszczyński oraz Andrzej Dopierała. 
Spektakl powstał dzięki współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „FAMI.LOCK „Teatr Bez Sceny” oraz finansowaniu z Urzędu Miasta Katowice w ramach „Inicjatywy Lokalnej".
Łącznie zobaczyło sztukę ok 300 seniorów. W dniach 11 i 12 grudnia 2017r. odbyły się dwa spektakle profilaktyczne w „Teatrze Bez Sceny” przy ul. 3-go Maja 11 w Katowicach w Centrum Spotkań Seniorów w Centrum Miasta.  Widownią byli seniorzy, którzy chętnie odwiedzają Stowarzyszenie FAMI.LOCK, prowadzące program „Aktywni Seniorzy 60+”. 
O kolejnych spektaklach „Hermenegilda KO” będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do śledzenia naszych relacji.

Powyższe działania wpisują się w kampanię społeczną pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.