"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Bezpieczny Senior na osiedlu Witosa

Policjantka z katowickiej komendy wraz z dzielnicowymi spotkała się z seniorami w Bractwie Aktywnych Seniorów na osiedlu Witosa przy ul. Kwiatkowskiego 8, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Tematem przewodnim spotkania było „Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać!”. Było to pierwsze spotkanie w ramach „Akademii Bezpiecznego Seniora”.

Podczas pierwszego spotkania policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej rozmawiała z seniorami jak zachowywać się bezpiecznie będąc w domu, na ulicy, w banku, na poczcie czy w szpitalu, aby uniknąć kradzieży. Dużym zainteresowaniem wśród seniorów cieszyło się omówienie bezpiecznego korzystania z telefonu stacjonarnego oraz komórkowego, aby nie dać się oszukać na tzw. metodę „na wnuczka”. Seniorzy poznali działania oszustów oraz otrzymali cenne wskazówki, jak uniknąć wyłudzeń swoich oszczędności.
W spotkaniu uczestniczyli również dzielnicowi z katowickiej „siódemki” asp. sztab. Andrzej Dziurzyński oraz sierż. sztab. Damian Żychowicz, którzy zachęcili aktywnych seniorów do korzystania z internetowej aplikacji policyjnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania. Dla zwiększenia bezpieczeństwa seniorów na drodze uczestników obdarowano torbami z odblaskiem.
Komenda Miejska Policji w Katowicach realizuje nową edycję programu profilaktyczno - edukacyjnego „Bezpieczna Przystań”. W formie „Akademii Bezpiecznego Seniora” obywa się cykl 5 spotkań grupy seniorów z partnerami programu obejmujący szeroki zakres bezpieczeństwa tj. z: policjantem (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa), strażakiem (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla), pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne), przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse) oraz pracownikiem Centrum Powiadomienia Ratunkowego (telefon ratujący życie, ratownictwo medyczne).

Powyższa akcja wpisuje się w kampanię społeczną "Kręci mnie bezpieczeństwo" pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszcza. 


Zapraszamy na kolejne spotkania w Bractwie Aktywnych Seniorów na osiedlu Witosa! 

W dniu 16.10.2017r. (poniedziałek) odbędą się dwa spotkania z Seniorami:
1) w godz. 16:00 - 17:00 z przedstawicielem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
2) w godz. 17:00 – 18:00 z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego.

W dniu 23.10.2017r.:
1) w godz.  16:00 – 17:00 z przedstawicielem Centrum Powiadamiania Ratunkowego
2) w godz. 17:00 - 18:00  ze Strażakiem

Drodzy Seniorzy!

Twój Klub Seniora też może uczestniczyć w „Akademii Bezpiecznego Seniora”!
Skontaktuj się ze swoim dzielnicowym (dane znajdziesz na stronie internetowej KMP Katowice w zakładce Informacje – Twój Dzielnicowy) lub z koordynatorem programu „Bezpieczna Przystań” - sierż. sztab. Agnieszką Krzysztofik tel. 32/200-21-98.