"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

III Katowicki Dzień Aktywnego Seniora

Wczoraj na katowickim Rynku po raz trzeci odbył się Dzień Aktywnego Seniora pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Tłum uśmiechniętych seniorów oraz słoneczna aura dodała uroczystości wyjątkowego charakteru. Podczas wydarzenia policjantka z katowickiej komendy informowała uczestników o realizacji programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań”. Seniorzy mogli poznać partnerów programu, a z dzielnicowym z „szóstki” porozmawiać o bezpieczeństwie.

Święto Seniora po raz trzeci zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie FAMI.LOCK we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczyła Wiceprezydent Miasta Katowic Marzena Szuba oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Jolanta Wolanin. Organizator przygotował dla seniorów różne atrakcje m.in.: koncerty, spektakl plenerowy oraz pokaz gigantycznych baniek mydlanych.

III Katowicki Dzień Aktywnego Seniora był świetną okazją aby porozmawiać z uczestnikami o ich bezpieczeństwie.  Z tej okazji Komenda Miejska Policji w Katowicach stworzyła stanowisko profilaktyczne, na którym sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik udzielała informacji o realizacji programu podnoszącego bezpieczeństwo seniorów pn.: „Bezpieczna Przystań”. Policjantka zapraszała seniorów do wzięcia udziału w „Akademii Bezpiecznego Seniora”, w ramach której odbywa się 5 spotkań tj. z policjantem oraz z partnerami programu: strażakiem, pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego oraz pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ponadto dzielnicowy sierż. Ireneusz Dudzik informował seniorów o aplikacjach policyjnych „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, „Moja Komenda” oraz pomagał ustalić telefon kontaktowy do dzielnicowego z innych rejonów. Policjanci zachęcali Seniorów do korzystania z aplikacji internetowej „Bezpieczn@ Przystań” (znajdującej się na naszej stronie po kliknięciu LOGA programu „Bezpieczna Przystań”), zawierającej porady jak dbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień. 

W czasie Święta Seniorów uczestnicy mogli również porozmawiać z partnerami programu „Bezpieczna Przystań”. Na stanowisku Narodowego Banku Polskiego można było porozmawiać o bezpiecznych finansach. Seniorzy mogli dowiedzieć się m.in.: jak rozpoznać autentyczność banknotów, jak bezpieczne dokonywać obrotów bezgotówkowych oraz  jak zawierać bezpieczne pożyczki. Na stanowisku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach seniorzy mogli podszkolić się z pierwszej pomocy przy użyciu fantomów oraz porozmawiać o tym jak działa numer 112 - System Powiadamiania Ratunkowego. Na stanowisku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach seniorzy mogli dowiedzieć się o szeroko rozumianym bezpieczeństwie socjalnym. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą instytucji pomocy społecznej, w szczególności w zakresie pomocy socjalnej (zarówno finansowej - zasiłki, świadczenia, dofinansowania czy też usługowej - usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze specjalistyczne, jak i pomocy w formie niepieniężnej m.in w ramach poradnictwa specjalistycznego, w tym wsparcia psychologicznego, prawnego, mediacji, poradnictwa zawodowego, terapii oraz pracy socjalnej, jak i usług asystenckich). Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach – Szopienicach zaprezentowali seniorom wóz strażacki, jego skrytki oraz sprzęt specjalistyczny. Udostępnili seniorom wejście do wozu, ubranie hełmu oraz zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Ponadto ze strażakami można było porozmawiać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Powyższe działanie wpisuje się w ogólnopolską kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Serdecznie dziękujemy partnerom programu "Bezpieczna Przystań" za wspólne działania. 

Ładowanie odtwarzacza...