"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Dzielnicowi na spotkaniu z seniorami w Katowicach-Zawodziu

Trwają spotkania dzielnicowych z seniorami. Policjanci przestrzegają osoby starsze jak na co dzień zadbać o swoje bezpieczeństwo, zabezpieczyć mienie oraz nie paść ofiarą oszustw na wnuczka.


W ubiegły wtorek, w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” przy ul. Marcinkowskiego w Katowice odbyło się spotkanie dzielnicowego z seniorami.  Tematem przewodnim spotkania było hasło "Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać". Dzielnicowy st.post. Sebastian Palowski z Komisariatu V Policji w Katowicach, omówił sposoby działania oszustów oraz przedstawił jak w takich przypadkach należy się zachować, aby nie paść ofiarą przestępców, rozdał uczestnikom ulotki informacyjne opisujące algorytm postępowania w przypadku podejrzenia oszustwa na tzw. Wnuczka. Policjant poruszał także temat prawidłowego zabezpieczenia mieszkań oraz bezpieczeństwa poza domem, m.in na drodze i w środkach komunikacji miejskiej oraz czyhających tam zagrożeń. W związku z programem "Dzielnicowy bliżej nas" przekazał numer telefonu kontaktowego do siebie i adres poczty elektronicznej. Zachęcił uczestników do korzystania z aplikacja "Moja Komenda". Spotkanie było także okazją do omówienia aktualnego stanu bezpieczeństwa w rejonie dzielnicy Zawodzie. Dzielnicowy przedstawił także zasady posługiwania  się narzędziem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce.

Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości kierownictwa Miejskiego Domu KulturyBogucice-Zawodzie. Było to pierwsze z cyklu spotkań o bezpieczeństwie prowadzonych w ramach Akademii Bezpiecznego Seniora. Kolejne spotkania dla seniorów obejmować będą informacje z zakresu bezpiecznych finansów, bezpieczeństwa socjalnego, przeciwpożarowego oraz ratownictwa medycznego i korzystania z pomocy numeru alarmoweo 112. Akademia Bezpiecznego Seniora realizowana jest w ramach dedykowanego seniorom projektu "Bezpieczna Przystań.