"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Jak należy się zachować w trakcie pożaru?

Za nami ostatnie już spotkanie z cyklu zorganizowanej przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Katowicach - Akademii Bezpiecznego Seniora. Tym razem tematyką spotkania było bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz zatrucia tlenkiem czadu. Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie Radnych z Jednostki Pomocniczej nr 9 przy parafii Matki Boskiej Piekarskiej przy ul. Ułańskiej w Katowicach.

Spotkanie ze strażakiem było okazją do zadawaniu szeregu pytań z tematyki przeciwpożarowej: jak należy zachować się w trakcie pożaru budynku gdy miejsce pożaru znajduje się na górze budynku, a jak gdy ogień wybuchnie na niższych kondygnacjach? dlaczego podczas pożaru nie należy zamykać mieszkania na klucz? kiedy należy ewakuować się z budynku a kiedy schronić na balkonie? jak ustrzec się przed  zatruciem tlenkiem węgla i dlaczego czad jest tak bardzo niebezpieczny? jakie są źródła wydobywania się czadu i dlaczego warto zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla? Na wszystkie te pytania chętnie odpowiadał strażak z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Katowicach -  kapitan Mateusz Pyrzanowski.

Spotkanie z seniorami Górnego Tysiąclecia było już ostatnim, kończącym cykl zajęć Akademii Bezpiecznego Seniora. Projekt obejmował cykl 5 wykładów, realizowanych przez partnerów projektu: 

  • policjanta (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa),
  • przedstawiciela  Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse), 
  • pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne),
  • pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego (telefon ratujący życie, ratownictwo medyczne).
  • strażaka (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla),

W zajęciach Akademii uczestniczył także policjant dzielnicowy mł asp. Paweł Uryniak, który chętnie służy swoją radą i pomocą w ramach idei "Dzielnicowy bliżej nas" oraz pomysłodawca i koordynator projektu podinsp. Małgorzata Biernacka.

Teraz seniorzy, słuchacze Akademii wiedzą jak na co dzień dbać o swoje bezpieczeństwo.