"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Akademia Bezpiecznego Seniora na Zawodziu

Trwa Akademia Bezpiecznego seniora. Jej uczestnicy – seniorzy z katowickiej dzielnicy Zawodzie, tym razem uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. W spotkaniach uczestniczy także dzielnicowy rejonu – st. post. Sebastian Palowski, który chętnie służy swoją radą i pomocą w ramach idei "Dzielnicowy bliżej nas".

Spotkanie miało przede wszystkim wymiar praktyczny. Pracownicy Centrum podawali szereg przykładów ze swojej praktyki, objaśniali i pokazywali jak należy udzielać pierwszej pomocy, zachęcając jednocześnie seniorów do ćwiczeń na fantomie. Jak należy się zachować się, gdy ktoś straci przytomność? Jakie są symptomy udaru mózgu i co wtedy trzeba zrobić? Po czym rozpoznać zawał serca? Podczas zajęć omówione zostały także podstawowe zasady korzystania z telefonu alarmowego 112. Pracownicy wskazywali jakie najważniejsze informacje należy przekazać podczas zgłoszenia operatorowi. W szczególności podkreślali, że podczas kontaktu telefonicznego nie należy się rozłączać, czekając aż odbierający zgłoszenie operator poinformuje nas, że możemy odłożyć słuchawkę. Prowadzący zaapelowali także do uczestników Akademii o nienadużywanie numerów alarmowych. Blokując linię możemy uniemożliwić połączenie  osobie potrzebującej pomocy. 
Na zakończenie spotkania uczestnicy Akademii otrzymali torby z numerem alarmowym 112 oraz  odblaskowe opaski.  

Kolejne, ostatnie już zajęcia dla seniorów w ramach Akademii Bezpiecznego Seniora na Zawodziu, odbędą się 6 czerwca br. ze strażakami

Serdecznie zapraszamy!