"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Policjanci rozdawali odblaski seniorom

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, po raz kolejny pojawili się na drogach naszego miasta z przesłaniem dla pieszych. „Dojrzali…Wspaniali… bo WIDOCZNI” – tak brzmiała nazwa akcji, której jednym z celów, było uświadamianie niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych. Z uwagi na obchody Dnia Babci oraz Dnia Dziadka seniorzy otrzymali od policjantów odblaski.

Pamiętajmy, że w okresie zimowym piesi stanowią grupę uczestników ruchu drogowego, szczególnie narażoną na udział w zdarzeniach drogowych. Zmrok zapada wcześnie, a warunki atmosferyczne nie zapewniają dostatecznej widoczności. Na słabo oświetlonych miejskich drogach, człowiek staje się niewidoczny. Osoby mające problemy ze wzrokiem lub słuchem (w tym osoby starsze), często mają kłopot z realnym oszacowaniem odległości zbliżającego się samochodu. Warto uświadamiać pieszych, iż noszenie odblasków pozwoli szybciej dostrzec ich przez kierowców.

W miniony piątek oraz niedzielę, na którą przypadał Dzień Dziadka, katowiccy policjanci zaopatrzeni w elementy odblaskowe pojawili się w pobliżu przejść dla pieszych. Aby wpłynąć na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci przeprowadzali rozmowy z osobami starszymi i wręczali rozmówcom elementy odblaskowe. Opaska, torba na zakupy, naklejka, a nawet parasolka, wszystkie te przedmioty posiadały ratujący życie odblask. Piesi, którzy nie zadbali o własne bezpieczeństwo i nieprawidłowo przechodzili przez jezdnię, otrzymywali „smutną minkę”. Naklejka miała nakłonić do refleksji oraz przypomnieć, jak duży wpływ na bezpieczeństwo pieszego mają jego własne decyzje. Uwadze mundurowych nie umknęły również wzorowe postawy obywateli, na których czekały symbole uznania policjantów, tj. odblaskowe „wesołe minki”, te pojawiały się na odzieży prawidłowo poruszających się po drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa na drogach Katowic apelujemy do wszystkich pieszych, aby po zmroku dbając o własne bezpieczeństwo zabierali ze sobą elementy odblaskowe. Każdy odblask, to szansa dla kierowcy na wcześniejsze ich zauważenie w niedostatecznej przejrzystości powietrza, w szczególności po zmroku.