"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

"Bezpieczna Przystań" - z seniorami o bezpieczeństwie

Policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz ze Strażakami z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Katowicach kontynuuje spotkania w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczna Przystań. Mundurowi spotkali się z seniorami z katowickiej dzielnicy Dąb i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach.

Projekt „Bezpieczna Przystań” adresowany jest w szczególności do osób starszych, mieszkańców Katowic.

Podczas spotkań policjantka podinsp. Małgorzata Biernacka omówiła bezpieczne zachowania w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcała do zachowania ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. W ramach kampanii informacyjnej „Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać”, przestrzegała, jak nie wpaść w sieć oszustów i nie dać złowić się metodą na wnuczka. Oszuści działający tą metodą wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny - wnuczka, bratanka lub inną osobę. Coraz częściej oszuści podają się za osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów, księży. Telefonują,
by poinformować o rzekomym wypadku, zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując pomoc
w „załatwieniu sprawy” . Zdarza się także, że oszuści najpierw dzwonią podając się
za "wnuczka", a chwilę po tym za policjanta, informującego, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby pokrzywdzony wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonuje seniorów, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Funkcjonariusze również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się z policją.

W trakcie spotkań policjantce towarzyszą strażacy, którzy omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w gospodarstwie domowym i sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru oraz przestrzegają przed zatruciami tlenkiem węgla. Ten cichy zabójca wciąż zbiera obfite żniwo. Strażacy apelują do uczestników spotkań o właściwą konserwację piecyków gazowych i dokonywanie przeglądów kanałów wentylacyjnych. Namawiają do rozważenia możliwości zamontowania w domach czujników czadu.

Na kolejne spotkania zapraszamy seniorów w kwietniu.