"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Policjanci i strażacy z seniorami o bezpieczeństwie

Zakończył się cykl spotkań z seniorami w ramach programu „Bezpieczna Przystań”. O bezpieczeństwie z mieszkańcami Katowic rozmawiali policjanci i strażacy. Ostatnie w tym roku spotkania odbyły się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Szarych Szeregów w Katowicach – Kostuchnie, ul. Chrobrego 2 na Osiedlu Tysiąclecia i przy ul. Paderewskiego

Jak postępować w sytuacji wystąpienia pożaru, dlaczego czad jest „zabójczy” i jak się przed nim zabezpieczyć? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań udzielali doświadczeni strażacy. Wskazywali oni uczestnikom spotkań, jakie są najczęstsze zaniedbania prowadzące do zatruć tlenkiem węgla czy pożaru. Doradzali używanie urządzeń sprawnych technicznie, posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa oraz dbanie o systematyczną kontrolę i konserwację przewodów wentylacyjnych i kominowych, nieprzeciążanie instalacji elektrycznej. Zalecali także stosowanie czujek dymu i czadu.

Policjanci zachęcali seniorów do dbania o swoje bezpieczeństwo na co dzień. Wskazywali najważniejsze zasady dot. bezpiecznych postaw w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcali do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Przestrzegali również przed oszustami działającymi metodą na tzw. wnuczka. Sprawcy coraz częściej wykorzystują w procederze przestępczym autorytet osób zaufania publicznego, podają się za: księdza, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora itp., proszą o pomoc w rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, nakłaniając seniora do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy! W kontakcie telefonicznym, nie wiemy kto naprawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. O każdej próbie oszustwa natychmiast należ powiadomić Policję. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu procederowi przestępczemu i uchronić inne osoby przed stratą majątku.

Trwa konkurs „Bezpieczna Przystań”. Do wygrania pozostały czujniki czadu, parasole i torby z elementami odblaskowymi, odblaskowe opaski oraz alarmy osobiste. Zapraszamy do śledzenia szczegółowych informacji na temat konkursu na naszej stronie internetowej oraz fanpagu.

Wszystkim seniorom życzymy Zdrowych i Radosnych Świat Bożego Narodzenia oraz dużo bezpieczeństwa w Nowym 2016 Roku.