"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Z seniorami o bezpieczeństwie

Wczoraj, w Filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Strzelców Bytomskich 21 b, w Katowicach, odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu „Bezpieczna Przystań”. Spotkania prowadzone przez policjantów i strażaków, dedykowane są bezpieczeństwu osób starszych.

Jak postępować w sytuacji wystąpienia pożaru, dlaczego czad jest taki niebezpieczny i jak się przed nim zabezpieczyć? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielał doświadczony strażak. Wskazywał on uczestnikom spotkania jakie są najczęstsze zaniedbania prowadzące do zatruć tlenkiem węgla czy pożaru. Radził przede wszystkim stosowanie urządzeń sprawnych technicznie, posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa oraz zadbanie o systematyczną kontrolę i konserwację przewodów wentylacyjnych i kominowych, nieprzeciążanie instalacji elektrycznej. Zalecał także stosowanie czujek dymu i czadu. W drugiej części spotkania policjantka Wydziału Prewencji KMP w Katowicach zachęcała seniorów do zadbania o swoje bezpieczeństwo na co dzień. Omówiła najważniejsze zasady dot. bezpiecznych postaw w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcała do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Przestrzegała również przed oszustami działającymi metodą na tzw. wnuczka. Sprawcy coraz częściej wykorzystują w procederze przestępczym autorytet osób zaufania publicznego, podają się za: księdza, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora itp., proszą o pomoc w rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, nakłaniając seniora do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy! W kontakcie telefonicznym, nie wiemy kto naprawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. O każdej próbie oszustwa natychmiast należ powiadomić Policję. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu procederowi przestępczemu i uchronić inne osoby przed stratą majątku.

Na zakończenie spotkania, seniorzy chętnie przystąpili do rozwiązywania krzyżówek profilaktycznych. Quiz wiedzy o bezpieczeństwie zorganizowany został w ramach trwającego konkursu. Trzy pierwsze osoby, które zgłosiły się z prawidłowo rozwiązanymi krzyżówkami otrzymały nagrody w postaci parasoli przeciwdeszczowych z odblaskową obramówką. Pozostałe osoby obdarowane zostały torbami ekologicznymi również z elementem odblaskowym. A wszystko to w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. W porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmierzch, policjanci szczególnie przypominają o zaopatrzeniu się w elementy odblaskowe.

Zapraszamy wszystkich seniorów na ostatnie już w tym roku spotkania:

  • 26 listopada 2015 r., godz. 17.00.Filia nr 27 Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Szarych Szeregów 62, Katowice - Kostuchna
  • 7 grudnia w Filii nr 25 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. B. Chrobrego 2, Os. Tysiąclecia), o godz. 17.00;
  • 14 grudnia w Filii nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Paderewskiego 65, Os. Paderewskiego), o godz. 15.00