"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Kurs samoobrony dla seniorów oraz osób niewidomych

Kolejne spotkanie w ramach profilaktyki bezpieczeństwa za nami. Pomimo niesprzyjającej, deszczowej aury, sala gimnastyczna przy ul. Morawa 86 wypełniła się osobami chętnymi do zgłębiania tajników samoobrony. W spotkaniu uczestniczyły osoby niewidome i niedowidzące oraz seniorzy.

Spotkanie rozpoczęła pogadanka o bezpieczeństwie. Okres przedświątecznych zakupów to czas, kiedy w szczególności musimy wzmóc swoją czujność, aby nie dać złowić się złodziejowi. Ścisk w sklepach, czy środkach komunikacji miejskiej sprzyja kieszonkowcom. Jak właściwie zadbać o swoje mienie radziła na spotkaniu podinsp. Małgorzata Biernacka, z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach. Policjantka omówiła najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznych postaw w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcała do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Przestrzegała również przed oszustami działającymi metodą na tzw. "wnuczka". Sprawcy coraz częściej wykorzystują w procederze przestępczym autorytet osób zaufania publicznego, podają się za: księdza, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora itp., proszą o pomoc w rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, nakłaniając seniora do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy! W kontakcie telefonicznym, nie wiemy kto naprawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź zaciągnięcie kredytu. O każdej próbie oszustwa natychmiast należ powiadomić Policję. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu procederowi przestępczemu i uchronić inne osoby przed stratą majątku.

W dalszej części spotkania st. kpt. Magdalena Baldysz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach omówiła bezpieczne postawy w sytuacji wystąpienia pożaru oraz zagrożenia związane z czadem. Wskazała na najczęściej występujące zaniedbania prowadzące do wystąpienia tego typu zdarzeń. Radziła przede wszystkim stosowanie urządzeń sprawnych technicznie, posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa oraz zadbanie o systematyczną kontrolę i konserwację przewodów wentylacyjnych i kominowych, nieprzeciążanie instalacji elektrycznej. Zalecała także stosowanie ochrony w postaci czujek dymu i czadu.

Po zakończeniu części teoretycznej, przyszedł czas na zgłębienie praktycznych aspektów bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy ochoczo przystąpili do ćwiczeń, zapoznając się z podstawowymi chwytami obezwładniającymi. Głównym założeniem kursu samoobrony jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa, samodzielności i aktywności jego uczestników, seniorów oraz osób z dysfunkcjami narządu wzroku.