"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Bezpieczn@ przystań - spotkanie z seniorami w Bogucicach

Wczoraj policjantki Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w Fili nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Słowiańskiej 1 w Katowicach rozmawiały z seniorami o bezpieczeństwie. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznemu „Bezpieczn@ Przystań” realizowanemu przez katowickich policjantów we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach.

Policjantki wskazywały na najistotniejsze elementy zachowania, podnoszące nasze bezpieczeństwo na co dzień. Na co powinniśmy zwracać uwagę przebywając w domu, na ulicy, podróżując komunikacją miejską, robiąc zakupy, korzystając z karty bankomatowej, czy zawierając umowy i pożyczki. Seniorzy dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie trzymać torebkę oraz jak bezpiecznie przechowywać portfel i pieniądze. Policjantki przestrzegały przed niebezpieczeństwem utraty swoich dokumentów, a w przypadku zaistnienia takiej sytuacji konieczności natychmiastowego ich zastrzeżenia. Na spotkaniu seniorzy dowiedzieli się o sposobach działania oszustów podszywających się nie tylko pod wnuczka ale także pod policjanta, prokuratora czy księdza. Uczestników spotkania wyposażono w alarmy osobiste, które uruchomione w sytuacji zagrożenia swoim donośnym dźwiękiem zwracają uwagę otaczających nas osób.

Zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla na spotkaniu z seniorami omówił strażak - st. kpt. Piotr Kulik. Jak podkreślał zatrucia te wynikają przede wszystkim z braku właściwej dbałości o sprawną wentylację w mieszkaniach, nieszczelności instalacji czy wadliwych podłączeń. Zaapelował do seniorów o rozważenie możliwości wyposażenia swoich gospodarstw domowych w detektory tlenku węgla, gazu ziemnego czy czujki dymu. W przejrzysty sposób przedstawił on zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz sposoby postępowania w przypadku wystąpienia pożaru.

Organizatorzy programu „Bezpieczn@ Przystań” już dzisiaj zapraszają seniorów na kolejne spotkanie, które odbędą się w dniu 21 maja 2015r. o godz. 16:00 w Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach przy ul. Witosa 18B (Osiedle Witosa).

Ładowanie odtwarzacza...