Czy wiesz, że...? - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Czy wiesz, że...?

Data publikacji 10.01.2020

Czy wiesz, jak zachować się podczas interwencji policyjnej? Na te i inne pytania odpowiadamy w ramach projektu informacyjno – edukacyjnego „Czy wiesz, że …?

Interwencja policyjna jest sytuacją stresującą zarówno dla osoby, wobec której jest podejmowana, jak też interweniujących policjantów. Policjanci cechują się najczęściej większą odpornością na stres niż przeciętna osoba, są też odpowiednio szkoleni. Nie oznacza to jednak, że czynności  służbowe wykonują bez emocji. Policjant często nie wie, czego może się spodziewać podczas interwencji od osoby wobec której ją podejmuje. Nie zawsze jest w stanie przewidzieć intencje osoby, wobec której podejmuje czynności. Nie zawsze oczywiste jest czy osoba jest po wpływem alkoholu lub narkotyków. Interwencja na ogół przebiega spokojnie, ale zdarza się, że osoba nagle zacznie zachowywać się irracjonalnie, atakować policjanta, czy próbować ucieczki lub po prostu nie wykonuje poleceń policjanta. To wszystko zmusza policjanta do szybkiej reakcji. Zatem nawet jeżeli popełniliśmy przestępstwo lub wykroczenie, na przykład posiadamy jakieś rzeczy, które są prawnie zabronione, to podczas interwencji należy bezwzględnie zachować spokój i wykonywać polecenia policjanta. Nagłe i gwałtowne ruchy mogą być odczytywane jako próba sięgnięcia po niebezpieczny przedmiot, np. nóż, pistolet. Reakcja policjanta może być natychmiastowa i skutkować użyciem środków przymusu bezpośredniego (np. pałki służbowej, kajdanek, miotacza substancji obezwładniających), a nawet broni palnej.

Pamiętaj: Policjant nie ma złych intencji. Musi wykonać swoją pracę. Chce to zrobić szybko, sprawnie i w sposób bezpieczny dla wszystkich. Może więc lepiej jod razu ponieść odpowiedzialności za popełniony czyn, niż konfrontowanie się z policjantem, ryzykując zdrowie a nawet życie, a już na pewno dodatkowe zarzuty i proces karny za atak na policjanta. W poważniejszych przypadkach, za atak na policjanta można zostać skazanym nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że...?": http://policja.pl/pol/aktualnosci/178486,Czy-wiesz-ze-nowy-projekt-informacyjno-edukacyjny-Policji.html 

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl