Wiadomości

MIT: Najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem

Data publikacji 01.08.2019

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej wczesnym rankiem i wieczorem. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit.

Przekonanie społeczne o tym, że o wypadek najłatwiej po zmierzchu, kiedy jest gorsza widoczność bądź wczesnym rankiem, bo kierowca jest niewyspany nie znajduje potwierdzenia w statystyce. Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji 2018 roku miało miejsce w godzinach 15 – 16. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16:00 – 17:00.

Należy zaznaczyć, że nieprawdziwe przeświadczenie o godzinach występowania wypadków zazwyczaj idzie w parze z obalonymi już mitami, że do największej liczby wypadków dochodzi najczęściej podczas złych warunków drogowych i na krętych drogach.

Zdjęcie kolorowe: plakat na niebieskim tle białe napisy Bezpieczne wakacje. Fakty i mity na drodze. Pod napisem znajduje się pięć obrazków przedstawiających znak ograniczenia prędkości do 50 km/h, znak przypominający o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, znak przypominający o przewożeniu dzieci w foteliku, znak przypominający o zakazie jazdy pod wpływem alkoholu i znak przypominający o zakazie używania telefonów komórkowych bez zestawu słuchawkowego