Wiadomości

Amatorska Scena Policyjna na "Służbie" w Katowicach

Data publikacji 22.01.2019

Aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na Posterunku” odwiedzili Śląsk i wystawili wyjątkowy spektakl: „Służba”. Występ odbył się w Pałacu Młodzieży w Katowicach i miał na celu upamiętnienie rocznicy 100-lecia powstania Policji Państwowej. Pomysłodawcami i organizatorami projektu jest Biuro Komunikacji Społecznej KGP oraz Biuro Historii i Tradycji Policji KGP.

Wczoraj w Pałacu Młodzieży w Katowicach gościli aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na Posterunku”, którzy odwiedzają garnizony policji w całym kraju wystawiając spektakl „Służba". Aktorzy, którymi są policjanci, pracownicy cywilni oraz ich rodziny, w ten artystyczny sposób chcą uczcić rocznicę 100-lecia powstania Policji Państwowej. To grupa pasjonatów policyjnej historii oraz aktorstwa, które jest ich sposobem wyrażania siebie i formą spędzania wolnego czasu. Ich występy edukują i bawią widzów.

Spotkanie rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, który powitał gości i zaprosił ich do wspólnego obejrzenia sztuki teatralnej. Na widowni zasiedli przedstawiciele oświaty, służb mundurowych, służb i instytucji współpracujących z policją, kadra kierownicza śląskiej policji oraz młodzież z klas mundurowych.

Podczas spektaklu widzowie mieli okazję przeżyć 100 lat historii polskiej Policji w kilkadziesiąt minut – od dnia odzyskania niepodległości, poprzez drugą wojnę światową aż po czasy współczesne. Akcja sztuki dzieje się w rodzinie policyjnej, trzypokoleniowej. Ojciec – współczesny mundurowy przygotowuje się do uroczystości mianowania na wyższy stopień oficerski. Jego córka Klara wraz z przyjaciółmi – Olą i Miłoszem, przyglądają się mu, gdy z roztargnieniem krząta się po mieszkaniu. Kiedy funkcjonariusz wychodzi do pracy, dziewczynkę ogarnia smutek i żal. Wówczas z pomocą rusza dziadek, który tłumaczy Klarze i jej znajomym specyfikę policyjnej służby. Przytaczane przez niego losy członków rodziny obrazują genezę trudnych wyborów oraz pomagają w ich zrozumieniu, jednocześnie ściśle wiążą się z historią i tradycją Polski.

Występ aktorów został nagrodzony gromkimi brawami, a następnie głos zabrali: twórczyni teatru Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. dr Iwona Klonowska i wspierający projekt od strony wiedzy historycznej Dyrektor Biura Historii i Tradycji KGP nadkom. Krzysztof Musielak.  Dyrektorzy z Komendy Głównej Policji podziękowali osobom zaangażowanym w realizację projektu wręczając im odznaki „Przyjaciela Teatru”.

Na zakończenie Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński skierował podziękowania do głównych organizatorów przedsięwzięcia, twórców spektaklu oraz aktorów. Imprezę zwieńczył 15-minutowy koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Powrót na górę strony