Wiadomości

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH PODCZAS FERII - KONTROLE AUTOKARÓW

Data publikacji 11.01.2019

W związku z zbliżającymi się feriami zimowymi, spodziewamy się, jak co roku, zwiększonego ruchu pojazdów, w szczególności na głównych trasach prowadzących do atrakcyjnych turystycznie miejscowości województwa śląskiego. Wzrasta także ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. Aby wszyscy dotarli bezpiecznie na miejsce, a później szczęśliwie wrócili do domów, będą nad tym czuwali katowiccy policjanci.

Dla policjantów  drogówki okres ferii zimowych wiąże się szczególnie z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim turystom przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów południowej części naszego regionu. Szczególnie w tym czasie odnotowujemy wzrost liczby autobusów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych.

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, nie należy zapominać o konieczności posiadania dobrego ogumienia zimowego, a nawet łańcuchów, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie.

Mundurowi będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów o ograniczeniu prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom innych zachowań, zagrażających bezpieczeństwu pozostałych uczestników dróg. Podczas wzmożonych kontroli drogowych stróże prawa sprawdzą stan trzeźwości kierujących (również na obecność w ich organizmach środków odurzających), stan techniczny pojazdów, oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.

Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają jak zwykle możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę.   W Katowicach zostało wyznaczone stałe miejsce kontroli. Kontrola autokarów przeprowadzana jest przy ulicy Francuskiej ( parking ulica Francuska a ulica Dolina trzech Stawów- na wysokości ogródków działkowych). Fakt potrzeby kontroli winien być zgłoszony z odpowiednim wyprzedzeniem telefonicznie na numer telefonu (032) 200-27-77, lub drogą elektroniczną rd@katowice.ka.policja.gov.pl.