Wiadomości

NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ POGODZIE!

Data publikacji 23.11.2018

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Zima to bardzo trudny czas dla kierowców, ale też dla samochodów. Należy pamiętać, że skutki utrzymywania się niskich temperatur oraz opadów śniegu można złagodzić poprzez odpowiednie przygotowanie naszego auta.

Siadając za kierownicą powinniśmy pamiętać, że złota polska jesień dobiegła już końca i musimy zmienić swój sposób jazdy. Bardzo ważna jest odpowiednia ocena warunków atmosferycznych i dopasowanie do nich, przede wszystkim prędkości z jaką jedziemy po drodze. Zwiększmy swoją czujność, gdyż pogoda zmienia się bardzo szybko, a warunki, które w pierwszej ocenie wydają się bardzo dobre, mogą nagle stać się bardzo trudne. Co może przysporzyć problemów w zapanowaniu nad pojazdem, w sposób, w jaki byśmy tego oczekiwali.

Pamiętajmy o tym, żeby odpowiednio wcześnie pomyśleć  o zimowych dniach. Ważną rzeczą jest wyposażenie samochodu w skrobaczkę do szyb ale to nie wystarczy. Pomimo tego, że jest ona niezwykle ważna, ale na nic się nie przyda, gdy samochodu nie da się otworzyć albo odpalić. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o stan techniczny auta.

Żeby kierowcy nie dali się zaskoczyć pogodzie i nie musieli stać się pieszymi, wtedy kiedy się tego nie spodziewają, konieczne jest odpowiednie przygotowanie auta do niskich temperatur. Musimy pamiętać o tym, że wiele elementów mechanicznych znajdujących się w samochodach ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Kolosalne znaczenie w tym okresie ma też odpowiednie ogumienie, przystosowane do jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że opony zimowe, to większe bezpieczeństwo na drodze. Wpływają istotnie na przyczepność podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, w niskich temperaturach i drogę hamowania.

Najczęstszymi problemami z jakimi borykają się kierowcy, w okresie zimowym, to niesprawny akumulator. Jest to spowodowane tym, że w niskiej temperaturze moc naszego silnika, w trakcie odpalania auta, znacznie zmniejsza się. Warto zatem poświęcić kilak minut na jego sprawdzenie w wybranym serwisie, gdzie fachowcy skontrolują poziom jego ładowania oraz zużycie prądu podczas postoju. Samemu też możemy zadbać o „baterię” swojego samochodu. Wystarczy wyczyścić połączenia kablowe, żeby nie były zaśniedziałe.

Płyny eksploatacyjne to kolejny ważny element prawidłowej pracy samochodu. Wydawać by się mogło, że płyn do spryskiwaczy nie jest aż tak ważny. Nic bardziej mylnego. Zapewnia on czystość szyby czołowej, która odpowiada za prawidłową widoczność drogi i jej otoczenia. Letni płyn, który został w układzie najlepiej jest jak najszybciej zużyć i zamienić go na płyn zimowy. Zapobiegnie to jego zamarznięciu i zapewni nam prawidłowe pole widzenia. Płyn chłodniczy, także należy sprawdzić. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy płyn w układzie chłodzenia jest wystarczająco dobry, udajmy się do fachowca, który to skontroluje.

Nadwozie i gumowe uszczelki.

Żeby nie narażać się na zbędne nerwy, gdy drzwi po odblokowaniu nie chcą się otworzyć, wystarczy nasmarować uszczelki środkiem na bazie silikonu. Zapobiegnie to przywieraniu ich do blaszanych elementów karoserii. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone do takiej konserwacji. Natomiast gdy nie zapobiegliśmy w porę, takim zdarzeniom, nie wolno nam szarpać na siłę przymarzniętych już drzwi, może to skończyć się uszkodzeniem uszczelek. Zadbanie o lakier naszego pojazdu przed zimową aurą, wpłynie na jego dobrą kondycję. Dokładne mycie i zabezpieczenie go twardym woskiem, pozwoli dłużej utrzymać czystość, a w czasie poświęconym pielęgnacji możemy dostrzec drobne uszkodzenia powierzchni lakierniczej. Kontakt „odprysków” z solą drogową, podczas jazdy zimą, może spowodować znaczne poważniejsze problemy. Lepiej więc im zapobiegać, niż borykać się z pozostałościami zimy wiosną.

Zadbanie o wycieraczki, nie wymaga dużego nakładu finansowego, a może znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo. Wykonują one ogromną i bardzo ważną pracę, zapewniając nam dobrą widoczność. Zużyte „pióra” nie spełniają swojej funkcji oraz przyprawiają nas o ból głowy, piszcząc podczas każdego przesunięcia się po szybie. Nie mogą nam także służyć, jako skrobaczka do szyb, która w połączeniu z płynem zedrze szron i lód z szyby.

Dla zapewnienia sobie spokoju i nie obawiania się tego, co przyniesie nam kolejny poranek, powinniśmy zadbać o te podstawowe układy i elementy wyposażenia samochodu. Nie będzie nam straszna zimowa plucha, mróz czy drogowa sól, a nasze samochody zniosą tą zimę niezwykle dobrze, nie narażając nas na nieprzewidziane koszty, związane z przywracaniem im stanu z minionego lata. Dobry stan techniczny samochodu, ma przede wszystkim, ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe oraz tych, z którymi w zimową pluchę spotykamy się na drodze.

Powrót na górę strony