Użyj wyobraźni nad wodą - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Użyj wyobraźni nad wodą

W pierwszy sierpniowy weekend padł tragiczny rekord nad polskimi wodami. W ciągu trzech dni w kraju utonęło 30 osób. Choć wakacje się jeszcze nie skończyły, to już można mówić o tym, że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych jeśli chodzi o liczbę utonięć. Ostatnie tygodnie to przerażający bilans. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.

Przed nami kolejne tygodnie wakacji i temperatur sprzyjających kąpieli w akwenach wodnych. Apelujemy o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami.
Z takim przesłaniem policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pojawili się na terenie kąpielisk w rejonie miasta Katowice.  Osoby które nie stosowały się do zakazu kąpieli zamiast mandaru otrzymały “Mandat zaufania”   skłaniający do refleksji nad postawą nad wodą, natomiast osoby przestrzegające przepisy mogły liczyć na “order uznania” za postawę godną naśladowania przez innych uczestników letniego wypoczynku.

Pamiętajmy aby przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Wybierajmy tylko te kąpieliska na których nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Stosujmy się do ich uwag i zaleceń. Pamiętajmy że nasze dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod naszą opieką. . Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.
. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.