Akcja katowickiej drogówki "TELEFONY" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Akcja katowickiej drogówki "TELEFONY"

Data publikacji 29.06.2018

Dzisiaj policjanci z katowickiej drogówki włączyli się do ogólnopolskiej akcji pn. „TELEFON”. Mundurowi zwracają uwagę na kierujących, którzy w czasie podróży korzystają z telefonów komórkowych i tym samym narażają siebie oraz innych użytkowników dróg na poważne niebezpieczeństwo.

W ramach działań policjanci będą zwracali uwagę uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, co przekłada się między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Korzystanie z telefonu komórkowego powoduje rozproszenie uwagi za kierownicą i może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Prowadzona akcja ma na celu uświadomienie kierowcom, jakie zagrożenia wynikają z korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Należy pamiętać, że korzystanie z telefonu zwiększa ryzyko powstania zdarzenia drogowego i jak również bezpośrednio wpływa na:

  • spowolnienie reakcji na zdarzenia drogowe,
  • niezauważenie lub zbyt późne zauważenie przeszkód lub innych uczestników ruchu drogowego,
  • ignorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych,
  • trudności z utrzymaniem stałej prędkości jazdy i stałego kierunku jazdy,
  • hamowanie z opóźnieniem lub zbyt gwałtowne.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów tzw. „karnych”.

 

(AO/KGP)