Wiadomości

Bezpieczny Maluch wie, kiedy mówić NIE!

Data publikacji 22.12.2017

Uwaga! W ferworze świątecznych zakupów można zgubić dziecko! Taka sytuacja sprzyja napotkaniu przez malucha osoby nieznajomej, która może chcieć je skrzywdzić. Jak uniknąć niebezpiecznej sytuacji oraz ogromnego stresu? Policjantka z katowickiej komendy z udziałem „Sznupka” szkoliła setkę sześciolatków biorących udział w programie „Bezpieczny Maluch”.

Na spotkaniach sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik, za pomocą dwóch krótkich historyjek z książek pt. „Maks nie rozmawia z nieznajomym” oraz „Zuzia się zgubiła” przedstawiła dzieciom dwie niebezpieczne sytuacje, z którymi mogą mieć do czynienia. Pierwszą było spotkanie z osobą nieznajomą. Druga – zagubienie w sklepie. Obrazki z książki dzieci mogły zobaczyć na dużym ekranie za pomocą prezentacji multimedialnej. Sytuacje niebezpieczne wskazywał „Sznupek” - przyjaciel dzieci. Natomiast policjantka uczyła starszaki, w jakich sytuacjach należy powiedzieć NIE! osobie nieznajomej, jak uniknąć zagubienia w sklepie, co należy zrobić, gdyby się zgubiły oraz kiedy wołać POMOCY! Na zakończenie dzieci poznały dużą maskotkę policyjną - „Sznupka”, z którym zatańczyły oraz zaśpiewały jego piosenkę. W ten sposób dzieciaki przyswoiły wiele zasad bezpieczeństwa oraz numer telefonu do „Sznupka” - 0800-222-315 czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00. 

Nowością w programie było umożliwienie przedszkolakom ubrania w „małe mundury policyjne”, dzięki którym mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci. Podczas niecodziennej przymiarki wielu uczestników deklarowało chęć zostania w przyszłości policjantem.

Następne spotkania odbędą się w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach. Zapraszamy do śledzenia naszych relacji.

Program edukacyjno – profilaktyczny „Bezpieczny Maluch 2017/2018 ” jest dużym projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Uczestnikami VII edycji programu są starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 22, 49, 70 i 97 z dzielnicy Bogucice. Doboru przedszkoli do programu dokonał Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Sportu,  Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania 
Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z agresywnymi psami, zachowania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia, a także w relacjach rówieśniczych.

JAK NIE ZGUBIĆ DZIECKA?

Drogi Rodzicu!

Przed wyjściem z domu porozmawiaj ze swoim dzieckiem i naucz je:
Imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania.
Odmawiania osobie obcej: „NIE, NIE CHCĘ! NIE PÓJDĘ!”.
Wzywania POMOCY! gdyby ktoś chciał je skrzywdzić.
Co ma zrobić, gdy się zgubi w centrum handlowym:
Idź do kasy, poproś o pomoc pracownika sklepu, on ma możliwość zgłoszenia komunikatu przez megafon.
Gdy zobaczysz policjanta w mundurze, pracownika ochrony poproś go o pomoc – to osoby godne zaufania.
Możesz zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej, najlepiej kobiety z dzieckiem.
Załóż dziecku:
„bransoletkę bezpieczeństwa” z Twoim numerem telefonu,
charakterystyczny lub jaskrawy element ubioru, aby było widoczne z daleka.


Pamiętaj!
Zawsze trzymaj za rękę swoje dziecko.
Nie spuszczaj dziecka z oka.

Powyższe działania wpisują się w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Powrót na górę strony