Wiadomości

Jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czyli WITAJ SZKOŁO!

Data publikacji 04.09.2017

Czas wakacyjnego odpoczynku dobiegł końca. Trzeba zamienić walizkę podróżną pełna wspomnień na tornister i wrócić do szkoły. Należy zatem przypomnieć sobie jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jakie przepisy prawa obowiązują zarówno dzieci jak i dorosłych. Katowiccy policjanci w pierwszy dzień szkoły czuwać będą nad bezpieczeństwem dzieci pod szkołami oraz udzielać ważnych rad.

Skończyły się wakacje i rozpoczął się rok szkolny. Od 4 września policjanci katowickiej drogówki, prewencji oraz służb kryminalnych szczególną opieką otoczą dzieci i młodzież rozpoczynającą rok szkolny. Jednakże największa odpowiedzialność nadal spoczywa na rodzicach. To oni, w szczególności pierwszoklasistów muszą pamiętać o bezpieczeństwie dzieci, które po raz pierwszy będą na co dzień korzystać z drogi. Pamiętajmy, że pomimo kolejnego roku w życiu naszych pierwszoklasistów, nadal istnieje obowiązek sprawowania nad nimi opieki przez osobę, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Należy pamiętać również o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze:

  • Przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach dla pieszych, kładkach, przejściach podziemnych,
  • Zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza pojazdu, innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • Zakazie przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
  • Zakazie przebiegania przez jezdnię,
  • Zakazie chodzenia po torowisku,
  • Zakazie wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone, a także gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte,
  • Zakazie przechodzenia przez jezdnie w miejscu gdzie jezdnię od chodnika dzieli urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda, np. barierki.

Rodzice i opiekunowie przypomnieć muszą również sobie o zmienionych przepisach dotyczących przewożenia dzieci w pojazdach. Zabronionym jest przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu, na przednim siedzeniu samochodu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecko. Granica wiekowa, którą określały nieaktualne już przepisy, została zniesiona. Należy także pamiętać, że jeżeli nasze auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną dla pasażera i jest ona aktywna, zabronione jest przewożenie dziecka siedzącego w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu go przytrzymującym, na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.

Pamiętajmy, że nauka o bezpiecznych zachowaniach na drodze powinna zacząć się jeszcze przed pierwszym szkolnym dzwonkiem i nie tylko dzieci ale i dorośli muszą dobrze przygotować się do „Bezpiecznej drogi do szkoły”.