Działania Bezpieczny Pasażer - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Działania Bezpieczny Pasażer

Data publikacji 14.08.2017

12 sierpnia obchodziliśmy ogólnopolski „DZIEŃ BEZPIECZNEGO PASAŻERA”. W tym dniu katowiccy policjanci przeprowadzili akcję profilaktyczną promującą ogólnopolską kampanię informacyjną „Moje życie zależy od Ciebie”. Stróże prawa przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach kontrolowali pojazdy i nagradzali upominkami tych uczestników ruchu drogowego, którzy przestrzegali przepisów prawa. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości w przewożeniu pasażerów policjanci prowadzili rozmowy profilaktyczne. Z najmłodszymi natomiast witał się Sznupek.

W dniu „BEZPIECZNEGO PASAŻERA” policjanci z katowickiej prewencji oraz drogówki sprawdzali prawidłowość przewożenia w pojazdach osobowych pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, trzeźwość kierowców, przewożenie dzieci oraz osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym. W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, którzy kontrolowali stan techniczny busów i autobusów. Celem akcji było uświadomienie pasażerów, że ich asertywna postawa w relacji z kierowcą może mieć wpływ na jego zachowanie, a także przypominanie kierującym pojazdami, że wioząc pasażerów są odpowiedzialni za ich życie i zdrowie.

W trakcie prowadzonych działań poprawne postawy kierowców i pasażerów zostały wynagrodzone. Kierujący pojazdami otrzymali naklejki z napisem „Nigdy nie prowadzę po alkoholu” oraz ulotki programu profilaktycznego „Jestem dzieckiem MAM MOC”  promującego bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie. Najmłodsi natomiast poznali maskotkę policyjną „Sznupka” oraz otrzymywali słodki upominek w postaci lizaka. W przypadku ujawnienia kierowcy czy pasażera niestosującego się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego policjanci prowadzili rozmowy profilaktyczne. Ponadto osoba, która nie stosowała się do przepisów miała za zadanie głośno i wyraźnie powiedzieć policjantowi oraz pasażerom hasło „BEZPIECZNY PASAŻER/KIEROWCA ZAPINA PASY”. Funkcjonariusze WITD dla milusińskich pasażerów przygotowali odblaski, kolorowanki oraz słodycze.

Powyższe działania wpisują się w ogólnopolską kampanię pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Drodzy Kierowcy i Pasażerowie!
Pasy zostały wymyślone po to aby chronić ludzkie życie! Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szansę przeżycia wypadku w samochodzie. Pasy wiążą kierowcę z autem, umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdów i precyzję kierowania. Zapięty pas zabezpiecza całe ciało.

OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY:

 • Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnie z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi.
 • Zezwala się na przewożenie w pojeździe, na tylnym siedzeniu dziecka, mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka, nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z wymaganymi warunkami.
 • Zezwala się na przewożenie w pojeździe, na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożone w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer
 • Bezpieczny Pasażer