Sara - jedyny taki pies w śląskiej policji - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Sara - jedyny taki pies w śląskiej policji

Data publikacji 08.08.2017

Zwierzęta w służbie budzą podziw i zainteresowanie. W katowickiej komendzie służbę pełnią psy patrolowo-tropice, psy do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zwłok ludzkich. Psy mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - wyszukują zapachy ludzkie i narkotyków. Wśród nich jest Sara. To jedyny pies policyjny w województwie śląskim oraz opolskim do wyszukiwania ludzkich zwłok.

Sara to 11-letni owczarek niemiecki. Jest jedynym psem w województwie śląskim oraz opolskim do wykrywania zwłok ludzkich. Jest szkolona nie tylko do odnajdywania ich na lądzie, ale również i w wodzie. Z łodzi lub pontonu potrafi wskazać miejsce, gdzie znajduje się poszukiwany topielec. Pies ma na swoim koncie sporo osiągnięć. W województwie śląskim Sara pomogła w odnalezieniu kilku osób. 

Zwierzę szkoliło się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po ukończeniu kursu specjalistycznego pies i opiekun musieli zdać egzamin końcowy, po którym czworonóg dostaje tzw. atest. Sara wraz ze swoim opiekunem co roku przechodzi egzamin przed komisją. Mimo, że ma 11 lat wciąż służy w katowickiej policji. Jej opiekun podkreśla, że jeśli przejdzie ona na zasłużoną emeryturę, zamieszka z nim i jego rodziną.