Mam przyjaciela policjanta - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Mam przyjaciela policjanta

Data publikacji 16.05.2017

Sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z katowickiej komendy wraz ze Sznupkiem odwiedziła dzieci z katowickich Miejskich Przedszkoli nr 99, 24, 43, 70, 58 oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w ramach programu „Mam przyjaciela policjanta”. Policjantka w ciągu dwóch lat realizacji programu spotkała się z ponad 4 tysiącami dziećmi w wieku 5-6 lat z 80 katowickich przedszkoli, którym opowiedziała na czym polega praca policjantów, zaprezentowała policyjny mundur, wyposażenie do służby oraz radiowóz.

Funkcjonariuszka za pomocą książki „Mam przyjaciela policjanta” wyd. Media Rodzina z serii Mądra Mysz opowiadała dzieciom m.in.: jakimi pojazdami jeździ policja?, co policjant ma ze sobą na służbie?, co robi na komisariacie i podczas patrolu?, co się dzieje na miejscu wypadku lub włamania? 

Podczas spotkań sale przedszkolne zamieniały się w kino, gdzie na dużym ekranie dzieci mogły zobaczyć kolorowe obrazki z książki aby wraz z parą policjantów śledzić ich przygody. W trakcie zajęć przedszkolaki kierowały swoje bajkowe radiowozy na sygnałach zgodnie ze zgłoszeniem dyżurnego. Dzieciaki z wielką przyjemnością mierzyły koszulki, polar czy kurtkę policyjną. Z wielką frajdą wsiadały do radiowozu aby wziąć udział w pościgu za rabusiem. Ogromnym przeżyciem dla  starszaków była możliwość użycia megafonu w policyjnym radiowozie: „Stój Policja!”, wołały dzieci.  Spotkanie ze Sznupkiem dostarczyło przedszkolakom niezapomnianych pozytywnych emocji. Sznupek urzekł dzieci swoim miękkim futrem, do którego chętnie przytulały się, z którym tańczyły oraz pozowały do zdjęć. Za pomocą piosenki Sznupka dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa m.in.: w ruchu drogowym, w kontakcie z obcymi oraz psami.

Dzięki zajęciom dzieci dowiedziały się, że policjant jest osobą godną zaufania, do którego mogą zwrócić się w trudnych sytuacjach. Na pomoc policjanta zawsze mogą liczyć podchodząc do niego podczas patrolu lub dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. Każde dziecko otrzymało kolorowankę oraz naklejkę z napisem „Przyjaciel policjanta”. Do końca czerwca br. spotkania będą realizowane jeszcze w przedszkolach niepublicznych.

Program "Mam przyjaciela policjanta" skierowany jest także do rodziców. Każde przedszkole w formie ogłoszenia informowało rodziców o celach programu oraz zapraszało do wspólnego budowania pozytywnego wizerunku policjanta, u którego dziecko znajdzie pomoc w sytuacji skrzywdzenia, zagubienia czy zagrożenia.

Zajęcia edukacyjno – profilaktyczne „Mam przyjaciela policjanta” wpisują się w ogólnopolski cykl działań profilaktycznych MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”.