Wiadomości

„ODKRYWAMY HISTORIĘ” : śląskim policjantom o śląskich policjantach

Data publikacji 13.04.2017

W Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach odbyła się prelekcja w ramach programu edukacyjnego „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków – Twer – Miednoje”. Wzięli w niej udział policjanci z Komisariatu VII Policji w Katowicach na czele z Komendantem Komisariatu nadkom. Tomasz Wyczesanym. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym z XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Prelekcję poprowadził Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Komendant Komisariatu VII Policji w Katowicach nadkomisarz Tomasz Wyczesany  we współpracy z Wicedyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Katowicach Panią Barbarą Bańską zorganizowali spotkanie podczas którego przedstawiona została historia o śląskich policjantach. Wzięli w nim udział również dzielnicowi z katowickiej "siódemki" oraz policjanci z wydziału kryminalnego, a także uczniowie z klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym z XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Prelekcję poprowadził Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach. W swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny przedwojennego Województwa Śląskiego, a następnie historię i martyrologię śląskich policjantów podczas II wojny światowej, ich walkę jako żołnierzy II konspiracji z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej oraz losy rodzin przedwojennych policjantów w okresie tzw. „Polski Ludowej".
Na koniec spotkania policjanci i uczniowie zwiedzili czasową wystawę historyczna „Śląscy Policjanci Ofiary Zbrodni Katyńskiej”, która została przygotowana przy współpracy Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach i Muzeum Historii Katowic w Katowicach.  Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Grzegorz Grześkowiak zaprosił do uczestnictwa w ogólnopolskich uroczystościach 21 kwietnia 2017 w Katowicach przed Grobem Policjanta Polskiego. 

  • odkrywamy historię
  • odkrywamy historię
  • odkrywamy historię
  • odkrywamy historię
  • odkrywamy historię