Wiadomości

Banknot prawdziwy czy fałszywy?- Dzielnicowi już wiedzą jak je rozpoznać

Data publikacji 20.03.2017

Jak rozpoznać autentyczność banknotów? Umiejętność ta w podstawowym zakresie potrzebna jest każdemu z nas. Wiedzę specjalistyczną na temat zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach powszechnego obiegu posiedli dzielnicowi z katowickich komisariatów Policji.

W Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach trwają szkolenia policjantów dzielnicowych w zakresie zabezpieczeń stosowanych na polskich środkach płatniczych. To kolejne szkolenie tej grupy mundurowych w obszarze bezpiecznych finansów. W ubiegłym roku policjanci zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznego obrotu bezgotówkowego. Szkolenia policjantów prowadzone są dzięki współpracy komendy z katowickim oddziałem Narodowego Banku Polskiego.

Polskie środki płatnicze posiadają cały szereg zabezpieczeń, niektóre z nich powinniśmy znać, aby móc szybko, nawet na ulicy, zweryfikować ich autentyczność. Na jakie zabezpieczeńia powinniśmy zwrócić uwagę? Najistotniejsze z nich to:

- oznaczenie nominału dla osób niewidomych i słabowidzących;

- znak wodny

- nitka zabezpieczająca;

- elementy uzupełniające się (efekt rekto-werso)

- farba metalizowana i zmienna optycznie;

W lutym br. wszedł do emisji nowy banknot o nominale 500 zł. Nowy banknot posiada najnowsze zabezpieczenia obowiązujące w światowych trendach – mówi Pan Bartosz Łuczywo – Główny specjalista ds. Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego w Oddziale Okręgowym w Katowicach. Banknot ten jest już w powszechnym obiegu, każdy z nas może nim zapłacić w sklepie czy na poczcie. Warto sięgnąć przy tej okazji do aplikacji na tablety i smartfony uruchomionej przez Narodowy Bank Polski - NBPsejf - pokazującej nam w jaki sposób zabezpieczone są pieniądze, na jakie elementy należy zwrócić uwagę i w którym miejscu znajdują się one na banknocie, jak zachowują się banknoty w świetle przechodzącym i ultrafioletowym.

Szkolenie policjantów dzielnicowych z katowickich komisariatów Policji jest realizowane w ramach nowej koncepcji pracy "Dzielnicowy bliżej nas" oraz programu profilaktycznego w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa seniorów "Bezpieczna Przystań". Teraz mieszkańcy Katowic w razie jakichkolwiek wątpliwości będą mogli zwrócić się do swojego dzielnicowego o pomoc we wstępnej weryfikacji autentyczności posiadanych banknotów.

  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu
  • dzielnicowi na szkoleniu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.24 MB)

Powrót na górę strony