Wiadomości

Policjanci dbali o bezpieczną sylwestrową noc w Katowicach

Data publikacji 02.01.2017

Najbardziej oczekiwana noc na Śląsku już za nami. Kilkadziesiąt tysięcy osób przeżyło ten czas w niezapomniany i huczny sposób - na "Sylwestrowej Mocy Przebojów 2016" pod katowickim „Spodkiem”. Uczestnicy zabawy, wspólnie z artystami polskiej sceny muzycznej i gośćmi z zagranicy, przywitali Nowy 2017 Rok. Nad bezpieczeństwem wszystkich bawiących się czuwali policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy służb porządkowych oraz pogotowia ratunkowego.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom organizowanej zabawy, katowiccy policjanci już od kilku tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia. W sylwestrową noc pod katowickim „Spodkiem” i w jego okolicach, ale także w innych rejonach miasta, pracowało kilkuset policjantów. Służbę pełnili zarówno mundurowi, jak i stróże prawa w cywilu. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali policjanci pionów: prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego. Wsparcia Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach udzielili mundurowi z katowickiego oddziału prewencji i innych miast.

Policjanci patrolowali rejon „Spodka”, okoliczne ulice, trasy dojścia i dojazdu do miejsca koncertu, a także katowickie dzielnice. Nad koordynacją całości policyjnych działań, pod dowództwem Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach nadkomisarza Tomasza Kępy, pracował specjalnie powołany sztab, którego siedziba znajdowała się w "Spodku". Tu spływały meldunki od dowódców poszczególnych odcinków, tutaj również na bieżąco analizowane były wszystkie informacje i podejmowane decyzje. Zapewniony był także stały, bezpośredni kontakt ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo. Terenu miasta pilnowało kilkuset policjantów oddelegowanych do różnych zadań m.in. związanych z zapewnieniem płynności ruchu drogowego na drogach dojazdowych do "Spodka", dbaniem o spokój i porządek publiczny oraz zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom koncertu, a także mieszkańcom Katowic.

Policyjna akcja "Sylwester" rozpoczęła się w sobotę o 14.00. Rejon katowickiego ronda został zamknięty. Na kilka godzin przed rozpoczęciem akcji "Sylwester" odbyły się ostatnie odprawy oraz przeprowadzono przegląd dachów kilkunastu okolicznych budynków. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wskazywali kierowcom i przybyłym uczestnikom koncertu dojazdu do hali, udzielali pomocy w dotarciu na parkingi oraz dbali o płynność na poszczególnych szlakach komunikacyjnych. Stróże prawa realizowali także zadania w zakresie zapewnienia ładu i porządku publicznego. Na bieżąco monitorowali i analizowali sytuacje w rejonie Hali Widowiskowo Sportowej "Spodek", jej okolicach oraz na terenie całego miasta.

Według organizatora na "Sylwestrowej Mocy Przebojów 2016" pod katowickim spodkiem bawiło się około 68 tysięcy osób. Nowy Rok pod sceną przywitało około 48 tysięcy osób, a ponad 10 tysięcy poza terenem imprezy.

Pomimo kilku incydentów, sylwestrowe zabawy w Katowicach upłynęły spokojnie. Policjanci zatrzymali 4 osoby, które odpaliły race podczas imprezy masowej. Ostatni dzień minionego roku na drogach Katowic był również spokojny. Nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. Od 6.00 w sobotę do 6.00 w niedzielę w Katowicach doszło łącznie do 14 zdarzeń drogowych. W tym czasie policjanci zatrzymali 3 kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Komendant Miejski Policji w Katowicach mł. insp. Paweł Barski składa serdecznie podziękowania wszystkim policjantom za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, które przyczyniło się do sprawnego zabezpieczenia imprezy sylwestrowej w Katowicach. Szef katowickich policjantów składa również podziękowania za dobrą współpracę wszystkim służbom i przedstawicielom instytucji, które brały udział w zabezpieczeniu. Dzięki temu mieszkańcy i uczestnicy imprezy sylwestrowej mogli czuć się bezpiecznie.

Wszystkim życzymy szczęśliwego Nowego Roku.

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...