Wiadomości

"Nie zgub mnie" - drugi happening profilaktyczno - edukacyjny za nami

Data publikacji 26.05.2016

Upilnowanie malucha podczas zakupów w hipermarkecie jest trudnym wyzwaniem. W ferworze zakupów opiekunowie często zapominają o bezpieczeństwie swoich pociech. Rodzice zapatrzeni w wystawę lub zajęci wybieraniem produktów, często tracą z oczu swoje pociechy. Natomiast dzieci najczęściej pochłonięte tym co widzą dookoła, oddalają się od nich, by po prostu zaspokoić swoją ciekawość. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do zagubienia dziecka. Co wtedy zrobić? Jak temu zapobiec? W akcji wspierają nas wolontariusze z Fundacji „Podaruj Nadzieję”.

Projekt jest pomysłem policjantek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, która zwraca uwagę na problem zagubień dzieci w galeriach handlowych. Dzisiaj w centrum handlowym Silesia City Center odbyła się jej druga edycja.

"Naszą akcję, kierujemy przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku od 2 do 7 lat, chcemy pokazać, co zrobić, żeby nie dochodziło do tego typu sytuacji, jak przygotować dziecko na wyprawę do galerii handlowej i jak zachować się w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia. Chcemy także przestrzec rodziców przed tym, jakie mogą być konsekwencje ich nieuwagi - mówi sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z wydziału prewencji katowickiej komendy miejskiej, koordynatorka akcji „Nie zgub mnie”.

Podczas spotkania policjantki z katowickiej prewencji, wraz z maskotką policyjną „Sznupkiem”, przemierzały teren  centrum handlowego Silesia City Center i przeprowadziły rozmowy z rodzicami oraz ich dziećmi. Opiekunom przekazywały ulotki poruszające problematykę zagubienia, zaginięcia i porwania dziecka, zawierające zasady bezpieczeństwa pozwalające uniknąć takich sytuacji. W ulotkach zamieszczone zostały także porady, jak zachować się w sytuacji, gdy utracimy z oczu dziecko w centrum handlowym oraz telefony i adresy organizacji zajmujących się pomocą, wsparciem psychologicznym oraz leczeniem traumatycznych przeżyć.

Dzieciom policjantki udzieliły krótkiego instruktażu – "jak zachować się w sytuacji zagubienia”. Maluchy wyposażone zostały w spersonalizowane „bransoletki bezpieczeństwa” z numerem telefonu ich rodzica/opiekuna, a wolontariuszki z Fundacji „Podaruj Nadzieję” na stoisku profilaktyczno – animacyjnym malowały twarze maluchów.

Akcja „Nie zgub mnie” jest częścią większego projektu profilaktyczno – edukacyjnego „Moc! Na Ty” poświęconemu przeciwdziałaniu przemocy domowej, prostytucji i handlowi ludźmi. Jej organizatorem jest Komenda Miejska Policji w Katowicach, partneruje jej Fundacja „Podaruj Nadzieję”. - W formie happeningu chcemy uwrażliwić rodziców, na to że dzieci  pozbawione opieki mogą stać się ofiarami przestępstw. Dlatego tak istotne jest szybkie odnalezienie pociechy. - zwraca uwagę koordynator tego projektu - asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Ładowanie odtwarzacza...